Ensimmäistä kertaa kyykkäsin monoliftissä sekä käytin kyykky tankoa

19.06.2022 - 12:07

Eilen lauantaina kun menin Pitäjänmäen PTVGYM:lle treenaamaan niin aluksi parkkipaikkojen mukaan näytti rauhalliselta. Kuitenkin kun pääsin pukuhuoneen kautta itse salille niin huomasin, että salilla oli "normaalia" lauantaita enemmän porukkaa. Ilmeisesti ihmiset olivat tulleet kuntosalille kun pihalla satoi vettä lähes koko päivän enemmän tai vähemmän? Olin lauantaina lähes kolme tuntia tekemässä jalkatreeniä ja koko tuon ajan salilla oli kalamasti treenaajia. Välillä kun tuntui väkeä lähteneen niin hetken päästä uutta oli tullut tilalle. Näin salilla samoja naamoja joita normaalisti näen lauantaisin mutta enemmän näin sellaisia joita en ollut nähnyt ennen.

Pääsin jalkaprässiin heti kun pääsin salin puolelle mutta sen jälkeen kyykkäminen alkoi pienen lisäodottelun jälkeen sillä kaikki normaalit räkit olivat koko ajan käytössä. Kävin tekemässä tuossa välissä hieman takareisiä maaten mutta siltikään en päässyt vielä normaaleihin räkkeihin. Monolift oli koko ajan vapaana mutta ajattelin että en menisi siihen sillä en ollut entuudestaan siinä ikinä oikeastaan tehnyt. En kuitenkaan jaksanut enää odotella niin päädyin käyttämään monoliftiä ensimmäistä kertaa ikinä. Tietenkään en käyttänyt monoliftiä niin kuin sitä oikeasti käytetään vaan tein kyykyn siinä ihan normaalisti pakittamalla.

Kun pääsin monofiftiin, sain tehtyä vielä viimeiset lämmittelyt ja sain laitettua painot paikoilleen niin tietenkin siinä vaiheessa räkkejä alkoi vapautua. Päätin kuitenkin että en jaksa enää säätää ja teen nyt kyykyn monoliftissä. Samalla päätin hieman yrittäväni hieman pidempiä sarjoja enkä hakata päätä seinää tekemällä sitä samaa kuin viimeksi. Niimpä päädyin tekemään hieman pienemmillä painoilla kuin viimeksi mutta kolmen toiston sarjoja.

Olin yhdessä vaiheessa hieman pettynyt painoihin millä tein vaikka painojen lisäksi minulla oli kuitenkin käytössä ketjut. Kuitenkin lähes tulkoon treenin lopussa huomasin ja tajusin, että teinkin 25kg tangolla enkä 20kg. Tämä johtui siitä etten katsonut tarkkaan tankoa millä tein. Tiesin sen olevan paksumpi kyykkytanko mutta en nyt heti tajunnut sen painavan 25kg. Tämä tieto kyykyn loppupuolella toi hieman hymyä treeniin kun painot olivatkin olleet kokoajan 5kg enemmän kuin millä luulin tehneeni. 

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.