Ensimmäisiä treenejä ilman kipuja kuukausiin

25.02.2019 - 08:00

Nyt on takana muutamia treenejä pitkään aikaan ilman mitään kipuja ja tämä on kyllä näkynyt yleisellä tasolla. Treenit ovat olleet kaikinpuolin iloisempia ja mukavampia kun on voinut tehdä liikkeitä ilman kipuja. Aluksi minulla oli oikean olkapään / ojentajan kanssa jotain häikkää hieman pidempään mikä ilmeisimmin alkoi penkaamisesta. Tämän jälkeen minulla oli kolmisen viikkoa molemmat kädet kipeänä hieman eri kohdista kun aloin tekemään kyykkyä painon nosto tyyliin low bar tekniikalla.

En tiedä "auttoiko" jälkimmäiset kivut ensimmäisien kipujen parantumiseen vai lähtikö kummatkin kivut vaan yhtäaikaa pois. Ainakin tuo jälkimmäinen kipu tuli ja lähti samalla tavalla eli palaamalla kyykkäämään normaalilla tekniikalla. Sitä miten tuo ensimmäiset kivut tulivat ovat vain arvoitus. Kuitenkin kummatkin olivat sellaisia tapauksia joissa lepo olisi ollut avainasemassa ja asia mitä en oikein tehnyt.

Jos huomaan kipuja niin siihen minulla on pari erilaista tapaa käsitellä asiaa mutta treenien väliin jättäminen ei oikein ole sopinut siihen vaikka se olisin parhain tapa saada kivut pois. Ensimmäinen tapa millä aloitan kipujen kanssa treenaamisen on voiteet: kylmägeeli, lämpögeeli ja kipugeeli. Kipugeeliä olen laittanut kipeisiin kohtiin aamuin illoin jos kivut ovat olleet hieman pahempi kuin "normaali" kipu. Lämpögeeli on toiminut ennen treeniä otettavana geelinä mikä on lämmittänyt kipeitä kohtia jotta ainakin kivun tunteet ovat pienentyneet. Kylmägeeli on puolestaan sitten toiminut treenin jälkeisenä toimena jossa olen halunnut saada kylmää kipeään kohtaan.

Seuraava steppi onkin sitten treenissä jättää ne liikkeet väliin jotka sattuvat eniten tai siis tekevät pahaa tehdä. Tämän lisäksi lämmittelen paremmin kipeitä kohtia todella pienillä painoilla tai kumilenkeillä. Lopuksi kohdat jotka ovat kipeät niin niissä liikkeissä käytän pienempiä painoja ja tarvittaessa lyhennän liikeratoja sellaisiksi etten tunne kipua liikettä tehdessä. Kuitenkin liikeratojen on oltava kunnollisia jotta liikettä kannattaa edes tehdä.

Kyseisillä menetelmillä olen treenannut silloin kun minulla on ollut pienempiä tai suurempia kipuja. Kyseiset menetelmät ovat samalla ennalta ehkäiseviä asioita jotta ei tulisi kipuja joten näitä menetelmiä kannattaa käyttää myöskin jo silloin kun ei ole kipuja. Varsinkin lämpögeelin käyttäminen ennen treeniä auttaa lämmittämään kyseistä lihasta jolloin loukkaantumisriski pienenee. Esimerkiksi jos on ongelmia nivelten kanssa niin silloin voi laittaa lämpögeeliä niihin paikkoihin joissa on ollut ongelmia niin tällöin lihas on lämpimämpi treenin aikana.

Kannatta myös muistaa, että kaiken maailman geelit ovat enemmänkin henkimaailman asioita ja pinnallisia kuin pintaa syvempiä. Oikeasti kuinka alas lihasta kylmägeeli tai lämpögeeli oikeasti menee? Kipugeeli esimerkiksi Voltaren Forte mitä käytän on asia erikseen. Geelit eivät siis ole vastaus kaikkeen kipujen osalta vaan enemmänkin kivun lievittämiseen ja kivun siirtämiseen pois.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?