En ole määrämies, olen superman

16.11.2016 - 12:06

Tälläviikolla juosut ovat jääneet yhteen kertaan. Maanantaina olin todella väsynyt joten päätin jättää juoksun väliin ja nukkua tunnin pidempään. Tiistaina kävin juoksemassa kasin mikä meni hyvin. Eilen ja tänään ajattelin käydä juoksemassa aamulla, mutta käydessäni Hulluilla päivillä heti 8:lta päätin jättää juoksut juoksematta. Ihan vain sen takia, että olisi tullut kiire ja juoksemaan olisi tarvinnut mennä ehkä vähän aikaisemmin tai lenkin olisi pitänyt olla normi kutonen. Keskiviikko illan pidin myös väli-iltana niin sain keskiviikosta täyden välipäivän. Huomenna olin suunnitellut meneväni juoksemaan, mutta tänään salitreenin jälkeen päätin jättää huomisen väliin ihan vain sen takia ettei tule mitään loppuun palamisia. Kroppa kun tuntuu olevan todella äsköisen treenin jälkeen. Nyt parin viikon hyvä juoksukilometri putki katkeaa, mutta eipä se haittaa mitään koska en tähtää määrään. Jos tavoitteenani olisi määrä niin silloin en kävisi yhtä ahkerasti kuntosalilla ja tekisin siellä muutekin erilaista treeniä. Vaikka monet varmaan luulevat minun juoksevan jotain määrää tai koittavan jotain niin heti ovat väärässä, koska minulla ei ole mitään määrä tavoitteita. En ole jäljessä enkä ole edelle määrässä joten lenkkejä on vain hyvä vetää tuntuman mukaan.

[[{"fid":"158","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"263","width":"350","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Minulla on tällä viikolla ollut suhteellisen minimaalinen ruokailu. Maanantain ja tiistai meni vielä ihan ok, mutta eilinen ja tämä päivä ovat menneet normaalia pienemmällä. EIlen aamulla 2x2 leivän tupla, pihvi + raejuusto, jogurtti, 2x2 leivän tupla, munakas + jogurtti. Tänään 1x2 leivän tupla, pihvi + jogurtti, proteiinirahka ja nyt illalla vielä jotain. Eli aikas pieni syöminen oli alla ennen tämän päivän selkätreeniä joten kysymysmerkkejä oli ilmassa. Jaksanko treenata? Miten maastaveto menee? En kuitenkaan ajatellut hirveästi mitään kun aloin tekemään treeniä. Laitoin vaan painoja tankoon ja nostin raudat ylös jonka jälkeen lisäsin painoja. Loppujenlopuksi sain tehtyä maastavedossa 2x5 180kg mikä oli loistava suoritus. En edes yrittänyt aloittaa kolmatta sarjaa, koska sen olisi tiennyt mitä siinä olisi voinut tulla käymään. Selkä niks naks pum. Tämän vältin kun en alkanut tekemään sitä kolmatta sarjaa. Loppu treenikin meni hyvin ja pystyin tekemään treenin hyvillä painoilla loppuun asti. Tästä taas huomaa, että kyllä se kuntosali on mun juttu eikä tuo juokseminen.

Voinkin hyvin sanoa, että en ole määrämies koska olen superman, ainakin tänään. Treenin lopuksi yritin taas muutamia leuanvetoja ja kyllä niitä taas se 2x3 meni kädetsuorilta. Tästäkin oli todella tyytyväinen kun jaksoin vielä nostaa itseni ylös.

Selkätreeni

  • Maastaveto 1x5 100kg, 1x5 140kg, 2x5 180kg
  • Supersarja shotgun row 3x10 13.75kg + yhden käden ylätalja polvilteen 3x10 13.75kg
  • Kulmasoutu käsipainoilla 3x10 40kg
  • Alatalja 3x10 80kg

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.