Dieetti kohti alle 100kg alkoi

02.03.2022 - 17:14

Aloitin maanantaina viimein dieetin mikä alunperin piti alkaa helmikuun alussa. Tuossa tammi - helmikuussa suunnitelmat menivät vain kokonaan uusiksi niistä ajatuksista joita ajattelin joulukuun puolella kun aloin miettimään koko dieetin aloittamista. Tämän alkaneen dieetin suunnitelma ja runko keskittyy viime kesän 30 päivän "hc" dieettiin milloin sain painoa pois 14kg seitsemässä viikossa. En kyllä nyt odota samankaltaista kehitystä sillä lähtökohdat ovat eri. Myöskin tuo 30 päivän "hc" dieetti opetti minua muutamassa asiassa siinä suhteessa, että joitakin asioita kannattaa tehdä eri tavalla.

Kuitenkin lähdin maanantain liikkeelle samalla kaavalla kuin viime kesänä. Aloitin saman ruokavalion sekä aloin käymään pari kertaa päivässä lenkillä. Lenkit ovat olleet vielä näiden kolmen päivän aikana ei ihan niin pitkiä kuin viime kesänä mutta tuon selittää vain sää sekä olosuhteet. Dieetille on vaikeampi lähteä henkisesti sekä fyysisesti kun pihalla on huonommat säät. Kylmä, märkä, liukas ja pimeys ei vain edistä asiaa lähteä liikkumaan pihalle ja kun dieetti sitä vaatii. Olen todellakin sitä mieltä, että varsinkin dieetti vaatii pihalla olevaa liikuntaa sillä se antaa happea ja paremman mielen kuin käydä tekemässä kuntosalilla crosstraineriä, juoksumattoa tai kuntopyörää.

Käyn päivittäin salilla niin sen takia en viitsi mennä extra kertoja tai olla pidemmän aikaa cardion takia kuntosalilla. Olen tuota vuosien saatossa tehnyt mistä jo silloin en pitänyt mutta mitä jostain syystä tein. Dieetti vaatii oikeasti liikuntaa vaikka dieetti onnistuu myös pelkällä ruokavaliolla. Liikunnalla vain saa enemmän kulutusta, kropan liikkeelle sekä myöskin auttaa kroppaa palautumaan. Ulkoilma on merkittävässä roolissa varsinkin silloin kun dieettiä alkaa olemaan takana jo viikkoja minkä johdosta se alkaa olemaan jo mielen päälle vaikeampaa saati muut ongelmat päälle.

Kun pihalla on vaikea liikkua eli kävellä tai juosta liukkaudesta, lumesta, vedestä, kylmyydestä tai pimeydestä johtuen niin se ei vain helposti innosta tekemään sitä. Itse olen myös joutunut tutkimaan hieman eri reittejä joita käyn nyt kävelemässä kun vanhat tutut ja hyvät reitit ovat liian jäisiä, lumisia tai täynnä vettä. Se on kamala tunne lähteä vetämään lenkkiä kun arvelluttaa voiko siellä edes käydä kävelemässä vai ei? Tämän takia sisällä tehtävä cardio on suhteessa helpompaa kun ei tarvitse miettiä missä kunnossa tiet tai reitit ovat. Olen kyllä löytänyt hyvän noin 2.5km reitin missä ei ole niinkään liukasta tai hirveästi lunta. Tuota reittiä on helppo laajentaa pidemmäksi mutta en ole ihan varma tuoko se 1km vai 1.5km lisää? Pitää varmaan viikonloppuna käydä tutkimassa asia.

Mitä ruokailuun tulee niin olen tosiaan jatkanut käytännössä samalla ruokavaliolla kuin viime kesänä. Tätä dieettiä ajatellen olen päättänyt lisätä välillä ruoka-annoksien kokoja enkä syö lähestulkoon samoja sillä viime kesänä mitä pidemmälle dieetti jatkui niin sitä takkuisemmaksi se muuttui. Ajattelin nyt, että kun lisää esimerkiksi jokatoinen viikko hieman suurempia aterioita niin kroppa pysyy paremmin toiminnassa. Kun syö pidempään vähän ja vähemmän niin silloin mitään ei tule myöskään ulos. Samalla kroppa tottuu pieneen määrään ruokaa minkä johdosta myös liian pieni syöminen mitä siis harrastin niin alkaa käyttämään kropassa ihan muita varastoja kuin mitä pitäisi.

Ruokavalio on siis tällä hetkellä:

  • Aamulla: 2-4 paahtoleipää, smoothie, 2 kuppia kahvia
  • Lounas: jauheliha / kana / lohi (200g - 400g), punaista- & keltaista paprikaa, kurkkua, raejuustoa, feta-juustoa, välillä kananmunaa
  • Ennen treeniä: 2-3 munan munakas + 1-2 karjalanpiirakkaa tai ~2 rieskaa
  • Treenin jälkeen: kaurapuuro (elovena pikapuuro tai elovena kaurahietaleet) + smoothie

Mitään en niinkään laske mutta tiedän suurinpiirtein missä mennään ja tulen tekemään tuohon muutoksia sillä saman puskeminen päivästä toiseen alkaa tulemaan jossain vaiheessa korvista, silmistä ja suusta ulos. Myös ajattelin ottaa lounaaseen ihan riisin ja pastan mukaan jossain vaiheessa ja varsinkin silloin kun tarvitsee syödä hieman enemmän ja treenit alkavat tökkimään. 

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.