Dieetti kohti alle 100kg alkoi

02.03.2022 - 17:14

Aloitin maanantaina viimein dieetin mikä alunperin piti alkaa helmikuun alussa. Tuossa tammi - helmikuussa suunnitelmat menivät vain kokonaan uusiksi niistä ajatuksista joita ajattelin joulukuun puolella kun aloin miettimään koko dieetin aloittamista. Tämän alkaneen dieetin suunnitelma ja runko keskittyy viime kesän 30 päivän "hc" dieettiin milloin sain painoa pois 14kg seitsemässä viikossa. En kyllä nyt odota samankaltaista kehitystä sillä lähtökohdat ovat eri. Myöskin tuo 30 päivän "hc" dieetti opetti minua muutamassa asiassa siinä suhteessa, että joitakin asioita kannattaa tehdä eri tavalla.

Kuitenkin lähdin maanantain liikkeelle samalla kaavalla kuin viime kesänä. Aloitin saman ruokavalion sekä aloin käymään pari kertaa päivässä lenkillä. Lenkit ovat olleet vielä näiden kolmen päivän aikana ei ihan niin pitkiä kuin viime kesänä mutta tuon selittää vain sää sekä olosuhteet. Dieetille on vaikeampi lähteä henkisesti sekä fyysisesti kun pihalla on huonommat säät. Kylmä, märkä, liukas ja pimeys ei vain edistä asiaa lähteä liikkumaan pihalle ja kun dieetti sitä vaatii. Olen todellakin sitä mieltä, että varsinkin dieetti vaatii pihalla olevaa liikuntaa sillä se antaa happea ja paremman mielen kuin käydä tekemässä kuntosalilla crosstraineriä, juoksumattoa tai kuntopyörää.

Käyn päivittäin salilla niin sen takia en viitsi mennä extra kertoja tai olla pidemmän aikaa cardion takia kuntosalilla. Olen tuota vuosien saatossa tehnyt mistä jo silloin en pitänyt mutta mitä jostain syystä tein. Dieetti vaatii oikeasti liikuntaa vaikka dieetti onnistuu myös pelkällä ruokavaliolla. Liikunnalla vain saa enemmän kulutusta, kropan liikkeelle sekä myöskin auttaa kroppaa palautumaan. Ulkoilma on merkittävässä roolissa varsinkin silloin kun dieettiä alkaa olemaan takana jo viikkoja minkä johdosta se alkaa olemaan jo mielen päälle vaikeampaa saati muut ongelmat päälle.

Kun pihalla on vaikea liikkua eli kävellä tai juosta liukkaudesta, lumesta, vedestä, kylmyydestä tai pimeydestä johtuen niin se ei vain helposti innosta tekemään sitä. Itse olen myös joutunut tutkimaan hieman eri reittejä joita käyn nyt kävelemässä kun vanhat tutut ja hyvät reitit ovat liian jäisiä, lumisia tai täynnä vettä. Se on kamala tunne lähteä vetämään lenkkiä kun arvelluttaa voiko siellä edes käydä kävelemässä vai ei? Tämän takia sisällä tehtävä cardio on suhteessa helpompaa kun ei tarvitse miettiä missä kunnossa tiet tai reitit ovat. Olen kyllä löytänyt hyvän noin 2.5km reitin missä ei ole niinkään liukasta tai hirveästi lunta. Tuota reittiä on helppo laajentaa pidemmäksi mutta en ole ihan varma tuoko se 1km vai 1.5km lisää? Pitää varmaan viikonloppuna käydä tutkimassa asia.

Mitä ruokailuun tulee niin olen tosiaan jatkanut käytännössä samalla ruokavaliolla kuin viime kesänä. Tätä dieettiä ajatellen olen päättänyt lisätä välillä ruoka-annoksien kokoja enkä syö lähestulkoon samoja sillä viime kesänä mitä pidemmälle dieetti jatkui niin sitä takkuisemmaksi se muuttui. Ajattelin nyt, että kun lisää esimerkiksi jokatoinen viikko hieman suurempia aterioita niin kroppa pysyy paremmin toiminnassa. Kun syö pidempään vähän ja vähemmän niin silloin mitään ei tule myöskään ulos. Samalla kroppa tottuu pieneen määrään ruokaa minkä johdosta myös liian pieni syöminen mitä siis harrastin niin alkaa käyttämään kropassa ihan muita varastoja kuin mitä pitäisi.

Ruokavalio on siis tällä hetkellä:

  • Aamulla: 2-4 paahtoleipää, smoothie, 2 kuppia kahvia
  • Lounas: jauheliha / kana / lohi (200g - 400g), punaista- & keltaista paprikaa, kurkkua, raejuustoa, feta-juustoa, välillä kananmunaa
  • Ennen treeniä: 2-3 munan munakas + 1-2 karjalanpiirakkaa tai ~2 rieskaa
  • Treenin jälkeen: kaurapuuro (elovena pikapuuro tai elovena kaurahietaleet) + smoothie

Mitään en niinkään laske mutta tiedän suurinpiirtein missä mennään ja tulen tekemään tuohon muutoksia sillä saman puskeminen päivästä toiseen alkaa tulemaan jossain vaiheessa korvista, silmistä ja suusta ulos. Myös ajattelin ottaa lounaaseen ihan riisin ja pastan mukaan jossain vaiheessa ja varsinkin silloin kun tarvitsee syödä hieman enemmän ja treenit alkavat tökkimään. 

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?

Lainasin kaverilta Ranskalaisen Ei sanaakaan bluray:n (Tell No one) ja kun olin sitä alunperin katsomassa huomasin että Panasonic UB820 4K bluray soitin näytti laitteen näytössä vain stop. Yritin painaa Panasonic UB820 4K bluray soittimen kaukosäätimessä valikko ja play näppäimiä minkä jälkeen poistin levyn soittimesta ja putsasin sitä. Tämän jälkeen laitoin Ei sanaakaan bluray:n takaisin Panasonic UB820 4K bluray soittimeen mutta lopputulos oli sama ja taisin tehdä levy puhdistuksen vielä toistamiseen.