Dieetti on jatkunut rankasti minkä johdosta otan nyt viikonlopun vapammmin

09.11.2019 - 11:28

Tämä viikko tuntui menevän dieetin osalta suhteellisen rankasti niin päätin nyt viikonloppuna ottaa rennommin. Tämä dieetti on kuitenkin pitkäkestoinen ja mielestäni tuloksia on jo tullut vaikka niin aina ei näyttäisi tai vaikuttaisi. En siis pidä mitään stressiä suuntaan tai toiseen jos nyt viikonlopun syö enemmän tain vähemmän ohi. Kuitenkin kun olen käynyt aamuin illoin treenaamassa minkä päälle todella tiukkaa ruokavaliota koko viikon niin en näe mitään ongelmaa ottaa hieman vapaammin. Keskiviikkona jalkatreenin jälkeen kotiin päästyäni ennen nukkumaan menoa jalkojani alkoi särkemään sekä myöskin hieman päätä. Nuo säryt jatkuivat aina aamuun asti jolloin jouduin treenaamaan aamutreenin niiden kanssa. Tämä hieman "laukaisi" sen ajatuksen vapaammasta viikonlopusta ruokavalion suhteen.

Tietenkin dieetti hyötyisi enemmän siitä etten olisi pitänyt vapaampaa viikonloppua ruokavaliosta. Kuitenkin tässä pitää ajatella kokonaisuutta ja myöskin sitä etten nyt ihan rääkkää itseäni ihan liikaa. Kuitenkin tässä pitää tehdä myöskin muita asioista ja yleinen olotila on se asia mikä on tärkeä. Jos on jatkuvasti rääkillä treeneistä ja ruokavaliosta johtuen niin se ei tee kyllä yhtään sen parempaa vain päin vastoin. Seuraamukset kovasta rääkistä vähäisellä syömisellä voivat olla jopa huonommat pidemmällä aikavällillä kuin pitää vapaampi viikonloppu.

Sitten kuitenkin kun tämä kaikki on ihan vapaaehtoista eikä millään tapaa pakollista tai tarvitse olla missään kunnossa ajalla x niin miksi sitä sitten kiduttaa itseään ihan niin paljoa? Kuitenkin hieman on pakko kiduttaa jos haluaa tuloksia mutta jatkuvat pidempi aikainen kidutus? Dieetti ja varsinkin kovemmat muutokset fysiikassa tai painossa vain tarvitsevat joko hirveän pitkän aikavälin muutokset tai sitten hirveän "kidutuksen". Sitten on myöskin se mitä hakee dieetiltä tai jopa elämän tapojen muutokselta? 

Ehkä itse haen tai odotan jotain sellaisia tuloksia joita en tule helposti tai ollenkaan saamaan? Näin ollen tämä rääkki voi olla hieman turhaa siinä mielessä. Myöskin kun tämän hetkiset tulokset eivät ehkä ole ihan niin suuria niin kun tästä palaa "normaaliin" rytmiin hieman kevyemmän ruokavalion muodossa niin kaikki tämä rehkiminen ja tuskailu on ollut turhaa? Tunnen olevani tällä hetkellä kevyemmässä kunnossa sekä yleisesti tunnen olevani paremmassa kunnossa kuin ennen tämän dieetin aloittamista. Tämä viittaisi siihen, että tällä dieetillä on ollut vaikutuksia. Kuitenkin nälän tunne ja välillä pienet päänsäryt eivät kuitenkaan pidemmällä aikavälillä ole ihan sen arvoista että tätä jaksaisi jatkaa ihan huvin vuoksi.

Kun syön vähän ja vältän hiilareita aterioilla niin joudun juomaan päivän aikana normaalia enemmän minkä johdosta joudun ramppaan wc:ssä todella useasti. Myöskin luultavasti ruokavaliosta tai ehkä jopa yleisesti "rääkistä" johtuen vatsa on siinä määrin sekaisin, että kaikki tulee enemmän tai vähemmän joko vetenä tai kurana alas. Kysymys kuuluukin edelleen onko tämä kaikki sen arvoista?

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Olen tehnyt jo jonkin aikaa silloin tällöin airfyerillä kanafilettä. Tuolloin olen ollut enemmänkin hieman laiska ottamaan paistinpannua ja tekemään kanafileen paistinpannulla. Kuitenkin nyt tänä kesänä aktivoiduin tekemään ruuan pelkästään airfryeria käyttäen. Tein lähinnä lihapullia jauhelihalla mikä löytyi vielä pakastimesta mutta jauhelihan loputtua jatkoin airfryerin käyttöä kanafileen kanssa. Yksinkertaisesti sen takia että asunnossa oli muutenkin niin kuuma ja paistaminen lämmitti huonetta airfryeria enemmän.

Olen nyt kirjoittanut parissa viimeisessä kirjoituksessa syömisestäni viimeisen vuoden aikana eli "Olen syönyt vuoden lähes pelkästään puhtaasti - Ei makean tai herkkujen syömistä vuoteen" sekä "Nykyinen ruokavalio missä suurin ateria on iltapala treenin jälkeen" niin nyt vuorossa on mahdollinen ohi syönti. Vaikka olen syönyt lähes puhtaasti vuoden niin silti olen syönyt hieman "ohi" tai enemmän minkä olen sitten tehnyt vasta treenin jälkeen illalla milloin minulla on muutenkin päivän suurin ateria.

Kirjoitin tuossa viimeksi että olen mennyt puhtaalla ruokavaliolla nyt vuoden verran eli jätin kaiken makean ja herkut pois ruokavaliosta. Tämä siis tapahtui viime kesänä jolloin karsin kaiken makean ja herkkujen syömisen pois. Tuota muutosta jatkui noi puolen vuoden verran kun sitten päätin että alan syömään hieman enemmän. Vuoden vaihteessa sitten lisäsin hieman syömistä ja silloin myös tuntui että kroppani alkoi kiristymään ja painoni alkoi hieman laskemaan kun aloin syömään enemmän. Ainoat herkut vuoden aikana ovat olleet jäätelö, Hooksin ja Siipiweikkojen boneless kanat sekä pakaste pizzat.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.