Dieetti alkanut pienemmillä muutoksilla mutta tuloksekkaasti

17.01.2019 - 09:30

Minulla on nyt menossa käytännössä kolmas viikko alkaneesta dieetistä mutta tarkalleen ottaen sunnuntaina tulee kuluneeksi kaksi ja puoli viikkoa. En tiedä tarkalleen syytä sille miksi jätin käymättä vaa'alla kun aloitin dieetin. Ehkä en halunnut pahoittaa mieltäni sen jälkeen kun huomasin, että jopa salivyön laittaminen teki tiukkaa ja jouduin löysentämään sitä. En myöskään katsonut sen olevan ihan niin tärkeä tieto mistä tilanteesta lähdin dieetille liikkeelle sillä tiedän mihin tulokseen haluan päätyä. Tietenkin kun en tiedä ihan varmaa tietoa siitä mistä tilanteesta lähdin liikkeelle niin minun on mahdoton tietää kuinka hyvin dieetti on oikeasti lähtenyt liikkeelle.

Dieetin toisella viikolla eli ensimmäisellä täydellä viikolla otin sitten vaa'an mukaan jotta pystyn jotenkin seuraamaan tilannetta. Minun oli tarkoitus myös mitata vyötärö nauhamitalla mutta en sattunut sitä löytämään viime viikon tiistaina kun tein ensimmäisen mittauksen. Viime keväänä / kesänä kun olin dieetillä niin mittasin dieetin kulun tiistai sekä torstai aamuisin ja otin nyt käyttöön saman käytännön ilman vyötärön mittausta.

Ensimmäisen mittausviikon tiistaiaamun aamupaino oli 117.1kg minkä jälkeen torstaiaamun 116.0kg. Tämän viikon tiistain aamupaino oli 16.4kg ja nyt torstaina 115.5kg. Näiden kahden viikon mittausten jälkeen voin sanoa sen, että dieetti ainakin etenee. Toinen huomio on tiistain aamupaino mikä on aina torstain aamupainoa korkeampi. Tämä ei tullut minulle yllätyksenä kahdesta eri syystä. Viime keväänä / kesällä kun olin dieetillä niin minulla oli sama kaava. Tiistain aamupaino oli korkeampi kuin saman viikon torstaina aamupaino sekä tiistain aamupaino oli monesti korkeampi kuin edellisen viikon torstain aamupaino.

Tällä hetkellä tiistain korkeampi aamupaino johtuu siitä, että sunnuntaina minulla on viikon ainoa välipäivä. Tuolloin en ole tehnyt minkäänlaista treeniä jolloin en saa lisättyä kulutusta sekä en ole tehnyt ruokavalioon muutosta tämän johdosta. Kun kulutus laskee normaalista päivästä jolloin käyn treenaamassa ja syön kuitenkin saman verran niin tämä johtaa siihen, että paino saattaa hieman nousta. Ihan "oikeaoppisesti" välipäivinä pitäisi syödä suhteessa vähemmän kun normaalina päivänä jolloin tulee treenattua, mutta en ole halunnut lähteä tähän ainakaan vielä.

Dieetin aloitus piti olla rauhallinen mitä se nyt on ollutkin ja sekin on jo tuottanut tuloksia. Käytännössä treenit ovat olleet samanlaisia mitä ne ovat olleet tähänkin asti. Ainoa ero on ollut 15 minuutin kävely juoksumatolla treenin päätteeksi. Suurempi ero ollut ruokavalio mistä ole käytännössä vain poistanut turhan. En niinkään mittaa aterioiden kokoja vaan meen enemmänkin "kokemuksen" mukaan sillä olen ollut dieetillä / semidieetillä useammankin kerran. Dieetin edetessä onkin sitten parempi alkaa mittailemaan aterioiden kokoja jos näen siihen tarpeellisuutta ja esimerkiksi vaaka ei näytä mitään edistymistä. Suuremmista aterioista kun kuitenkin helpompi lähteä karsimaan kun jo valmiiksi liian pienistä aterioista. 

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.