Bittivirta vertailua: HBO Nordic vs Primevideo vs Viaplay

01.04.2020 - 18:57

Niin monesti olen moittinut HBO Nordic palvelua sen heikosta kuvan & äänenlaadusta, että päätin nyt testata eri striimauspalveluiden eroja. Tässä kyseisessä vertailussa on mukana HBO Nordic, Primevideo sekä Viaplay ja yleisenä testauksen materiaalina käytin Bosch (2014) televisiosarjaa mikä löytyy tällä hetkellä kolmesta palvelusta. Bosch televisiosarja löytyy tietenkin Primevideo palvelusta minkä kyseinen sarja onkin ja tämän lisäksi sarja löytyy myös Viaplayn sekä HBO Nordicin valikoimista. Primevideon bittivirta on 4K versiosta joten tämä voi vaikuttaa bittivirran suuruuteen eikä näin ollen ole ihan verrattavissa keskenään.

Bitrate-termiä eli suomeksi bittivirtaus termiä käytetään kuvaamaan kuinka paljon tallennustilaa tai tiedonsiirtokapasiteetti informaatio vie jossain aikayksikössä. Suomeksi ja yksinkertaisesti sanottuna bittivirtaus tarkoittaa normaalille käyttäjälle mitä suurempi niin sitä parempi. Mitä suurempi bittivirtaus on niin sitä enemmän kulkee dataa ja elokuvissa tämä tarkoittaa parempaa äänen & kuvanlaatua.

HBO Nordic bittivirtaus vertailu

HBO Nordic palvelussa Bosch televisiosarjassa kuvan bittivirta on keskimäärin 3.52Mbps ja äänen 384.12kbps.

Bosch HBO Nordic bittivirta

Primevideo bittivirtaus vertailu

Primevideo palvelussa Bosch televisiosarjassa kuvan bittivirta on keskimäärin 10.12Mbps ja äänen 192.45kbps.

Bosch Primevideo bittivirta

Viaplay bittivirtaus vertailu

Primevideo palvelussa Bosch televisiosarjassa kuvan bittivirta on keskimäärin 7.51Mbps ja äänen 256.13kbps.

Bosch Viaplay bittivirta

Yhteenveto bittivirta vertailu HBO Nordic vs Primevideo vs Viaplay

Viaplay yllätti minut bittivirtansa kanssa sillä ajattelin sen olevan samalla tasolla HBO Nordicin kanssa tai jopa hieman pienempi. Kuitenkin Viaplay:llä bittivirta oli lähes puolet enemmän kuin HBO Nordicilla. HBO Nordic antoi keskiarvoksi 3.52Mbps kun taas Viaplayn vastaava oli 7.51Mbps mikä on mihin tahansa verrattuna korkea bittivirta. HBO Nordicilla äänen bittivirta puolestaan yllätti sillä mielestäni HBO Nordicin äänet ovat olleet heikot. HBO Nordicin äänen bittivirta oli korkein 384.12kbps lukemalla. Primevideon äänen bittivirta puolestaan yllätti pienellä 192.45kbps lukemalla.

Tässä vertailussa on otettu huomioon vain Bosch televisiosarjan bittivirta samassa kohtaan Primevideon, Viaplayn sekä HBO Nordicin palveluissa mikä kuitenkin todisti sen asian mistä olen moneen kertaan maininnut. HBO Nordicin striimauksen laatu on heikkoa bittivirran mukaan ja vieläpä jopa puolet heikompi kuin Viaplayn mikä tuli itselleni yllätyksenä. Viaplayn kuvanlaadun bittivirran suuruus oli positiivinen yllätys.

Kannattaa kuitenkin muistaa, että minkään striimauspalvelun bittivirta ei yllä bluray-levyjen tasolle eli kun haluaa parasta laatua niin sitten kannattaa ostaa bluray versio. Varsinkin äänen puolella erot ovat suuremmat striimauspalveluiden ja bluray-levyjen välillä. Tämä kannattaa huomioida siltä kannalta kuinka paljon rahaa on laittanut kiinni hifi-laitteisiin. Jos omistat hyvän television ja tai hyvät äänentoistolaitteet niin kannattaa todellakin miettiä mitä katsoo mistäkin. Miksi ostaa kallis televisio jos katsot tyyliin HBO Nordic palvelusta elokuvia ja televisiosarjoja?

Tämä on jatkumoa kun kirjoitin tänään IsoTek V5 Polaris virtajako ja -puhdistimesta sillä vajaa pari viikkoa sitten kävin Tampereen Hifihuoneen hifimessuilla josta minulle tarttui IsoTek V5 Polaris virtajako ja -puhdistin sekä IsoTek Premier EVO3 (fig-8) virtakaapeli. Olen ollut vajaan viikon verran kotona ja päässyt testaamaan ja vertailemaan IsoTek Premier EVO3 virtakaapelia niin kysymys kuuluukin parantaako IsoTek Premier EVO3 virtakaapeli Node 2i striimaus laitteen äänenlaatua?

Kävin vajaa pari viikkoa sitten Tampereen Hifihuoneen hifimessuilla josta minulle tarttui IsoTek V5 Polaris virtajako ja -puhdistin sekä IsoTek Premier EVO3 (fig-8) virtakaapeli Node 2i striimaus laitteesen. Olen ollut nyt kotona vajaan viikon verran ja kokeillut IsoTek V5 Polaris virtajako ja -puhdistinta sekä IsoTek Premier EVO3 virtakaapelia ja sitä ennen kokeilin niitä äitini vahvistimella sekä kaverin hifi järjestelmällä. Kysymys kuuluukin parantaako IsoTek V5 Polaris virtajako ja -puhdistin äänenlaatua?

Tags

Eri kanavista huomaa sen että ihmisillä on väärä kuva akustiikasta ja äänieristyksestä. Useat ihmiset ovat ostaneet esimerkiksi Konto akustiikkalevyjä ääneneristykseen minkä jälkeen he ovat kirjoittaneet huonot arvosanat Konto akustiikkalevyille. Tämä johtuu yksinkertaisesti siitä että ihmiset luulevat että akustiikkalevyt auttavat ääneneristykseen ja siksi he sitten ostavat akustiikkalevyjä. Oikeasti? Miten 2cm - 4cm paksuiset akustiikkalevyt voisivat edes auttaa äänen eristämiseen?

Viime viikonloppuna tuli käytyä Tampereen Hifihuoneen HIFI & HI’END MESSUVIIKONLOPPU -hifimessuilla. Tampereen Hifihuoneen hifimessut ovat yleensä lokakuun ensimmäisen viikon viikonloppuna joilla olen yleisesti käynyt vuodesta toiseen. Muutamien vuosien kohdalla on ollut poikkeuksia kun minulla on ollut muuta menoa mutta yleisesti olen Hifihuoneen hifimessuilla käynyt. Tänä vuonna Tampereen Hifihuoneen hifimessut olivat poikkeuksellisesti kolmannet hifimessut joissa kävin tänä vuonna.

Tags

Päätin ja tein eilen pienen projektin koskien neljää Konto akustiikkalevyä mitkä on laitettu television & televisiotason taakse. Olin pitkään suunnitellut irroittavani nuo neljä Konto akustiikkalevyä irti seinäkiinnityksestä ja laittavani seinän ja Konto akustiikkalevyn väliin pienen raon. Alunperin laitoin kaikki Konto akustiikkalevyt suoraan kiinni seinään kaksipuolisella teipillä. Tämä kyllä auttoi minua parantamaan kaiun poistoa olohuoneesta ja parantamaan äänenlaatua mitä hain Konto akustiikkalevyillä

Viime viikolla Roon palvelusta tuli tarjous kokeilla Qobuz musiikkipalvelua 60 päivän ajan normaalin 30 päivän sijasta. Muutama päivä päivä tuon tarjouksen jälkeen kun minun piti kuunnella musiikkia niin Tidal palvelulla oli jälleen kerran yhteys ongelmia Roon palvelun kanssa. Käytän kotona musiikkia kuunnellessa Tidal musiikkipalvelua Roon palvelun kautta mikä on yhdistetty Bluesound Node 2i musiikki striimauslaitteelle. En käytä Bluesound Node 2i:n normaalia BluOS-järjestelmää musiikin kuuntelussa vaan käytän Bluesound Node 2i laitetta Roon palvelun kautta.