Autiolla kuntosalilla pitkää sarjaa

16.11.2016 - 12:06

Kutsun sitä autioksi, mutta todellisuudessa se on vain hiljainen. Autiolla tarkoitan todella hiljaista kuntosalia jolla on muutamia treenaajia kuten tänään. Kun pääsin pyörällä kuntosalille niin huomasin heti, että kuntosalin edessä oli vain yksi polkupyörä vaikka ilma oli lämmin. Tämä siis lupaili jo vähäistä määrää treenaajia. Kun pääsin sisänpuolelle niin huomasin, että kuntosali oli todellakin autio. Vain muutamia ihmisiä treenaamassa jotka olisi pystynyt laskemaan sormilla. Tällöin minun on kyllä vaikea hakea sitä oikeaa fiilistä treenaamiseen enkä oikein tiedä sitten mistä se johtuu. Eivät muut ihmiset vaikuta minun tekemisiin, mutta se on vain erilaista treenata tyhjällä kuntosalilla. Tämä ei nyt aina vaikuta suoranaisesti treeniin vaan lähinnä fiilikseen mikä voi puolestaan vaikuttaa treeniin. Tänäänkin fiiliksen kanssa oli vaikeuksia, mutta treeniin se ei varsinaisesti vaikuttanut.

Olin suunnitellut tekeväni erilaisemmin treenin tänään tai oikeastaan tästä päivästä lähtien. Suunnitelmani oli aloittaa tekemään liikkeet 15 - 20 toiston sarjoina. Käytännössä tämä tarkoitti vähän pienemmillä painoilla tekemistä ja palautuksien pidentämistä hieman, mutta ei paljoa. Painoja lähdin miettimään ihan siltä kannalta miten olen tehnyt 4x10 settejä. Jos liike oli mennyt "kevyesti" 4x10 setteinä tehdessä niin painoihin ei välttämättä tarvinnut koskea tai tiputus oli pieni. Puolestaan jos liikkeen tekeminen on mennyt juuri ja juuri 4x10 settinä niin silloin painoista voi ottaa pois rakemmalla kädellä. Palautuksissa lisäsin aikaa noin 30 sekuntia - minuutin vaikka palautuksia en millään kellolla katsokkaan. Tälläinen oli siis lähtestyminen tänään.

[[{"fid":"241","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Rinta & ojentajatreeni

  • Penkki 1x10 70kg, 2x20, 1x12 100kg
  • Dippi 10kg lisäpaino 3x15
  • Ranskalainenpunnerrus käsipainolla 3x20 12,5kg
  • Vipunostot 3x20 15kg
  • Ojentajapunnerrus taljassa naru 3x30 30kg
  • Beck-deck 3x20 50kg

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.