AudioQuest DragonFly Cobalt - Ipad, Iphone & Macbook Pro käytössä

02.07.2020 - 14:32

Tilasin viime viikon maanantaina AudioQuest DragonFly Cobalt - USB DAC kuulokevahvistimen mitä voi käyttää puhelimella, tabletilla sekä tietokoneella. Omat kokemukseni koskevat Applen laitteita sillä omistan Ipadin sekä Iphonen minkä lisäksi työkoneeni on MacBook Pro. Minulla on ollut tarkoitus kokeilla DragonFly Cobalt kuulokevahvistinta ihan pöytä / peli-pc:llä, mutta kuulokeliitäntöjen ollessa koneen takana en ole viitsinyt kontata tietokoneen taakse. Muutenkaan en saisi mitään uutta asiaa testattavaksi kuin Windows ympäristön mutta laite ei ole mitenkään ohjelma riippuvainen niin sille ei ole kyllä oikein tarvetta. Olen saanut testattua Youtubea, Twichiä, Spotifytä, Google hangoutsia sekä nyt uutena asiana Tidal musiikkistriimaus palvelua niin Ipadillä, Iphonella kuin Macbook Pro:lla.

AudioQuest DragonFly Cobaltin ollessa USB DAC kuulokevahvistin niin laitteen saa liitettyä suoraan kiinni laitteeseen missä on normaali USB-portti. DragonFly Cobaltin mukana tulee DragonTail USB A-naaras – USB C-uros adapterikaapeli millä DragonFly Cobaltin voi yhdistää USB C-porttiin kuten Macbook Pro:hon. Iphone sekä Ipad käyttöä varten pitää ostaa erikseen Lightning - USB adapteri. Android puhelimia varten pitää hankkia niihin sopiva adapteri.

Kannattaa olla tarkkana, että ostaa oikean adapterin mutta onneksi Applen virallisten tuotteiden laatikossa on hyvin merkitty mitkä päät kyseisessä adapterissa on. Iphone & Ipad tapauksessa vaihtoehdot ovat Apple Lightning-USB-kamerasovitin (MD821) mikä on USB 2.0 tai Apple Lightning - USB 3.0 -kamerasovitin (MK0W2) mikä on nimensä mukaisesti USB 3.0. AudioQuest DragonFly Cobaltin tapauksessa tuolla versiolla ei ole niinkään väliä sillä AudioQuest DragonFly Cobalt ei tarvitse niin paljon virtaa kuin edullisempi AudioQuest DragonFly RED. Itse hankin juurikin tuon "Apple Lightning-USB-kamerasovitin" halvemman adapterin enkä ole huomannut sen käytössä mitään ihmeellisyyksiä. Jos sinulla on AudioQuest DragonFly RED tai olet sitä hankkimassa niin silloin suosittelen kalliimpaa Apple Lightning - USB 3.0 -kamerasovitin adapteria.

AudioQuest DragonFly Cobalt  vs AudioQuest DragonFly RED

AudioQuest DragonFly Cobaltin sekä halvemman AudioQuest DragonFly RED:in välillä on muutamia eroja jotka kannatta ottaa huomioon jos on ostamassa AudioQuest DragonFly kuulokevahvistimen. AudioQuest DragonFly Cobaltin 299€ ja AudioQuest DragonFly RED:in 199€ hinta ero on 100€. Tuo 100€ eron ero tulee DragonFly Cobaltin paremmista komponenteista & vahvistin piiristä sekä DragonTail USB A-naaras – USB C-uros adapterikaapelista. Kannattaa siis huomioida, että jos on käyttämässä AudioQuest DragonFly Cobaltia tai AudioQuest DragonFly RED:iä esimerkiksi Macbook Pro:lla niin siinä tarvitset juurikin tuota kyseistä kaapelia minkä hinta on helposti 20€ - 30€ minkä jälkeen laitteiden välinen ero on oikeasti 70€ - 80€. Juurikaan tuossa kaapelissa ei kannata säästellä sillä heikko adapteri käytettävän laitteen ja DragonFly:n välissä heikentää DragonFly:n toimivuutta.

https://www.verkkokauppa.com/fi/product/25056/gtnxg/Apple-Lightning-USB-3-0-kamerasovitin-MK0W2?list=OZCYkR9wwUzCknYDNAehbhTUaqCvlmb9iBC9ZVdO25uHi5u

https://www.verkkokauppa.com/fi/product/21648/djqff/Apple-Lightning-USB-kamerasovitin-MD821?list=OZCYkRCknYDCkspzhTUaq5yjHOM1UUyNCv0j9iBC9NAehbM

Tags

Sain Audio Pro Sub Level 110 subwooferin kaverilta toiseksi subwooferiksi Audio Pro Sub Focus B7 Ace Bass subwooferin pariksi. Näin ollen kotiteatteri päivittyi 5.1.4 hifi järjestelmästä 5.2.4 hifi järjestelmäksi. Kummatkin subwooferit ovat kaksikymmentä vuotta vanhoja ja vaikka kyseessä on Audio Pro:n kaksi eri mallia niin subwooferien tekniset tiedot ovat identtiset minkä takia edes otin kaverin Audio Pro Sub Level 110 subwooferin. Ainoa asia mitä minun piti tehdä oli hankki pidempi subwoofer kaapeli Audio Pro Sub Level 110 subwooferiin sillä mukana tullut kaapeli oli lyhyt ja ainoa paikka mihin sain laitettua subwooferin ei oikein toiminut. Tämän johdosta aloin miettiä ja etsiä uutta subwoofer kaapelia.

Tags

Päivitin kotiteatteriini toisen subwooferin minkä sain kaverilta ja olen edelleen säätänyt ja tehnyt kokeiluja molempien subwooferien kanssa. Säädin alkuun subwooferit mielestäni hyvin ja miedosti ettei ne ala huutamaan ja jytisemään ihan kamalasti. Aluksi kaikki vaikutti ihan hyvältä kunnes koin että subwoofereista ei oikein kuulu mitään. No tein sitten hieman uudelleen säätöjä ja kovensin subwooferin voimakkuutta subwooferista sekä nostin hieman subwooferien taajuuksia 50Hz hieman ylemmäksi mutta en ole varma mihin asetukseen. Kummassakaan käytössäni olevassa subwooferissa Audio Pro Sub Focus B7 Ace Bass sekä Audio Pro Sub Level 110 subwoofer kun ei lue kuin 50Hz - 100Hz eikä taajuus säädin pidä mitään naksuja.

Tags

Lisäsin toisen subwooferin kotiteatteri järjestelmään ja nyt on toinen 4K bluray katsottu ja ensimmäinen kun molemmat subwooferit olivat oikeilla paikoillaan. Ensimmäisellä kerralla kahdella subwooferilla tuli katsottua Guns of Navarone 4K bluray Dolby Atmos ääniraidalla ja kun molemmat subwooferit olivat samalla puolella huonetta niin sen kyllä kuuli että matalat äänet tulivat niin voimakkaasti vasemmalta. Tuolloin tuli kyllä kuultua kahden subwooferin vaikutukset mutta ei sitä käytännön hyötyä. Nyt tällä toisella kerralla kun subwooferit olivat oikeilla paikoillaan kun katsoin In the Line of Fire 4K bluray:n Dolby Atmos ääniraidalla niin kahden subwooferin hyödyt tuli huomattua.

Tags

Kotiteatteri päivitys: toinen subwoofer Audio Pro Sub Level 110 subwoofer Supra sublink RCA-RCA 10M kaapelilla

Sain taas Black friday:n aikaan ihmetystä kun minulta kysyttiin että mitä ostin Black friday:na ja sanoin että elokuvia 4K bluray:na. Ostatko vielä elokuvia fyysisenä?

Kävin tuossa pari viikkoa sitten Tampereen Hifihuoneen Transrotor / DS Audio / Audio Research / DIFFAN / Bassan bassoansa demopäivässä. Käytännössä tarjolla oli kalliimman puoleista vinyyliin liittyvää settiä sekä Akustiikka.comin diffuusori A/B testi ja Bassan bassoansat nähtävillä. Tuota ajankohtaista artikkelia en enää löytänyt kun se näytti olevan poistettu joten en nyt muista mikä oli ensimmäistä kertaa kuunneltavissa Suomessa mutta se taisi olla Transrotor tuotteet. Ihan mielenkiintoinen koekuuntelu selvillä selotuksilla maahantuojan puolesta ja muutamia erilaisia esimerkkejä.