Alkuviikon treenit ja treenipäivien vaihtelu

16.11.2016 - 12:06

En muista, koska viimeksi olen ollut menemättä maanantaina kuntosalille treeniviikolla, mutta tämän viikon maantaina pidin välipäivän. Viimeviikolla tein maanantain treenin sunnuntaina ja tällä viikolla tiistaina, joten parina viikkona treeniviikon ensimmäinen päivä on vaihtunut. En tiedä johtuiko se päivästä vai olinko väsynyt, mutta treeni ei tuntunut kulkevan. Näinä kahtena viikkona kun olen vaihdellut treenipäiviä ja treenannut "epänormaaleina" päivinä niin minulla on vähän seonnut päivät. Viimeviikolla olin ajoittain päivän edellä eli maanantaina ajattelin päivän olevan tiistai, tiistaina että on keskiviikkona ja sitä rataa. Tällä viikolla olen ollut sitten päivän jäljessä eli eilen ajattelin päivän olevan maanantai ja tänään päivän olevan tiistai. Olen treenannut todella pitkään rinta & ojentajat maanantaina, jalat tiistaina, selkä torstaina sekä hauis & olkapäät perjantina ja kun tästä ryhmistä poikkeaa niin minulla alkavat menevään päivät sekaisin todella helposti.

Ajattelin mennä aamulenkillä aamulla, mutta loppujenlopuksi en mennyt juoksemaan vaikka keli olisi ollut hyvä. Kuntosalille lähdin jo heti töiden jälkeen ja tänään kuntosalitreeni meni paljon paremmin kuin eilen. MInulla kramppasi jalat tänään ihmeellisen paljon kun tein pohkeita sekä yhden jalan takareisipotku etureisikoneessa jota tein pitkästä aikaa. Kramppaamiset eivät vaikuttaneet paljoakaan liikkeiden tekemiseen, mutta kipu tuntui epämukavalta.

Rinta & ojentajat

  • Penkki 1x10 60kg, 1x10 1x8 1x6 120kg
  • Dippi 25kg lisäpainolla 3x10
  • Vinopenkki käsipainoilla 2x10 1x7 37,5kg
  • Ranskalainenpunnerrus istuen 1x10 37,5kg 3x10 42kg
  • Ojentajapunnerrus taljassa tangolla 1x10 60kg, 3x10 90kg 
  • Ojentaja päänyli käsipainolla seisten 3x10 25kg
  • Superina ojentajapunnerrus taljassa normi 3x10 60kg, ojentajapunnerrus taljassa normi leveä 3x10 60kg 
  • Superina beck-deck 2x10 60kg, rintaprässi 1x6, 1x4 100kg

Jalkatreeni

  • Kyykky 1x10 60kg, 3x10 100kg
  • "Haaraväli maastaveto" 3x10 60kg
  • Pohkeet istuen 4x10 125kg
  • Yhden jalan takareisipotku etureisikoneessa 3x15kg
  • Yhden jalan etureidet 3x10 50kg
  • Takareidet maaten 3x10 85kg

 

Tein videon siitä millä perusteella ostan 4K bluray julkaisun? Käyn videolla läpi mitä asioita tarkistan ensin 4K bluray julkaisusta sekä kerron erilaisia esimerkkejä.

Parantaako kalliimpi virtajohto tai virtasuodatin äänenlaatua tai kuvanlaatua?

Sain viimein aikaiseksi tehdä Youtube-kanavan fyysisen median jutuille joita olen kirjoittanut täällä blogissa ja mitä olisi nyt tarkoitus jakaa myös videon kera. Ensimmäinen video on nyt julki missä kerron Mitä dvd, bluray ja 4k bluray hankintoja tein kesällä?

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.