Alaselässä jotain häikkää ennen treeniä plus takareiden säästely jatkoi

16.11.2016 - 12:06

Eilen oli tarkoitus pitää täysivälipäivä, koska takana oli kuitenkin maanantain aamulenkki + intervallit sekä tiistain jalkatreeni. Lähdin kuitenkin vielä eilen illlalla juoksemaan vaikka se oli toisaalta pieni riski mitä en silloin ajatellut. Lähdin vain juoksemaan kevyttä lenkkiä eikä tarkoituksena ollut vetää mitään ihmeellisen nopeaa tai pitkää. Juoksun alussa en edes tiennyt kuinka pitkän lenkin juoksen vaan lähdin vain vetämään jotain reittiä. Ihmettelin vähän kun ei kuulunut kilometrin väliaikaa Garminista, mutta tajusin auto lap:in jääneen offille intervallien jäljiltä. Tämän takia en saanut kilometri kohtaisia aikoja, mutta nyt ei ollut niille tarvetta ja ehkä se olisi myös pilannut juoksuni. Olisin helposti lähtenyt juoksemaan kovempaa aina kilometrin jälkeen. Tosin nyt en tiennyt ajallisesti aikaa ja vauhtia vaan päättelin vauhdin ihan tuntuman mukaan. Myöskään kilometrjä en katsellut kellosta joten en matkan aikana oikein tiennyt tarkkoja kilometrejä vain mutu tuntuman mitä se voisi olla. Juoksun jälkeen kello näytti vähän päälle 6km ja 6.22min keskipace joten lenkki oli ihan hyvä ja rento.

[[{"fid":"217","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"443","width":"336","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Eilisen juoksun aikana alaselässä jo tuntui jotain, mutta se ei tullut juostessa vain se oli siellä jo. Varmaan alaselkään oli tullut jotain ehkä tiistain syväkyykyistä? Tiistaina en huomannut selässä mitään vaan päivän mittaan tunsin jotain mikä taisi sitten vain lenkillä "pahentua". Minulla oli suunnitelmissa muutenkin tehdä kevyempi selkätreeni ainakin maastavedon suhteen, koska alkuviikolla oli tullut jo rasitusta jalkoihin ja lähinnä oikeaan takareiteen. Alaselässä ollut häikkä / kipu haittasi lähinnä maastavetoa jossa sen vähän huomasi. Tämä ei kuitenkaan vaikuttanut maastavedon tekemiseen ja tässä oli varmaan avainasemassa myös pienemmät painot. Alkuviikon lenkeillä ja jalkatreenissä takareissä ei ole tuntunut mitään, mutta eilisellä lenkillä oli jotain ihan minimaalista tuntumaa ja tänään heti maastavetoa tehdessä huomasi takareiden puutteellisen kunnon. Tein pienillä painoilla joten takareiteen ei kohdistunut niin suurta rasitusta, mutta huomasin heti ettei takareisi ole kunnossa. Tämä vain laittaa ihmetyttämään miksi pystyn tekemään syväkyykkyä ilman oikean takareiden ihmeellisempää "kipua", mutta maastavedossa alkavat heti vaikeudet. Tosin näissä treeneissä minulla on ollut maastavedossa enemmän painoja kuin kyykyssä joten se varmaan vaikuttaa asiaan paljon.

Tänään tuli testattua ylätataljaa "sekavana" kun minulla itsellänikin alkoivat painot sekoittua. Tarkoituksena oli tehdä supersarjana eteen 8 toistoa 5kg korotuksina + taakse 12 toistoa 5kg tiputuksina. Tämän tehdessä sai vähän miettiä painoja kun teki ja minulla meinasi painot mennä aina vaihtaessa sekaisin. Esimerkiksi aloittaessa 50kg eteen 8 toistoa, 45kg 12 toistoa taakse, 55kg eteen 8 toistoa, 40kg taakse 12 toistoa ja sitä rataa. Tässä vain meinasi ja menikin vähän sekaisin. Näin ennen tekemistä se on vielä ihan hyvin hallussa, mutta sitten kun aloittaa tehdä toistoja niin mitä enemmän toistoja tulee ja painot vaihtuvat niin sitä helpommin ne menevät sekaisin. Tälläin tehdessä helpoiten tulee eteen se, että taakse mentäessä painot alkavat mennä liian helpoiksi. Vastaavasti eteen tehtäessä voi tulla nopeasti vastaan liian raskaat painot varsinkin jos aloittaa liian isoilla painoilla.

[[{"fid":"218","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Selkätreeni

  • Maastaveto 4x7 120kg
  • Kulmasoutu tangolla 4x10 75kg
  • Shotgun row 4x10 15kg
  • Ylätatalja supersarja eteen 5kg korotuksina 8 toistoa 50kg -> 65kg + taakse 5kg tiputuksina 12 toistoa 45kg -> 30kg, eteen 5kg korotukset 8 toistoa 45kg -> 55kg, taakse tiputuksina 12 toistoa 40kg -> 30kg
  • Alatalja 4x10 50kg

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.