Aikainen huonosti mennyt treeni sekä postin sekoilut

16.11.2016 - 12:06

Aamulla räpäsähti tekstiviesti, että cdonin paketti on noudettavissa postista joten tänään oli tiedossa postissa käynti. Mietin paketin hakemista suoraan töiden jälkeen, mutta päädyin hakemaan ne silloin kuin käyn kuntosalilla. Osittain tämän takia, mutta suuremmin vesisateen takia lähdinkin kuntisalille heti melkein kun olin päässyt kotio. Whey proteiini vain alas ja wc:n kautta vaatteiden vaihtoon ja tämän jälkeen sitten kuntosalille. Menin vesisateesta johtuen tänään kuntosalille autolla, mutta tähän vaikutti myös postissa käynti. Ensin treeni ja sitten postiin.

Kuntosalilla vähän jälkeen 16.30 mihin aikaan en ole nyt normaalina arkipäivänä käynyt aikoihin. En tiedä oliko tuo aika vai viimeyönä nukkumisen jäädessä vähäiseksi niin treeni meni todella huonosti. En huomannut mitään ennen ensimmäistä nostoa jolloin huomasin, että tänään ei suju yhtään. Minulla ei ollut voimia eikä muutenkaan tuntunut olevan innostusta tai jotain. Yritin stempata heti ensimmäisen sarjan mennessä huonosti, mutta eipä se auttanut yhtään. Aloitin tämän päivän selkätreenin maastavedolla joka oli alusta asti raskasta. Tiesin heti ensimmäisen sarjan jälkeen treenin menevän surkeasti ja kun tiedän treenin menevän huonosti niin silloin kaikki menee päin persettä. Minulle tulee kiire ja alan hosuja. Haluan nopeasti pois kuntosalilta. Tämä ilmiö on ollut aina minulla eikä se ole mikään uusi. Silloin kun treeni ei vaan kulje niin alan hosumaan, että pääsen nopeasti pois. Ikinä en ole jättänyt treenaamatta loppuun, mutta jotain liikkeitä on voinut jäädä tekemättä. Heti maastavedon jälkeen halusin vain pois.

[[{"fid":"227","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Maastavetoa tehdessä ei tainnut vielä hiki virrata kamalasti, mutta toisen liikkeen joka oli kulmasouta käsipainolla niin hikee pukkasi. Jos treeni olisi mennyt yhtä hyvin kuin hiki valui niin silloin treeni olisi mennyt loistavasti. Päivän saldo oli siis paljon hikea huonoin tuloksin. Ensimmäisen liikkeen mennessä huonosti niin aloin ottamaan vähän pienempiä painoja, kun ajattelin myös loppujen liikkeiden menevän huonosti. Ei ne nyt niin huonosti menneet kuin maastaveto, mutta eipä niissäkään ollut kehumista.

Tilasin tuossa viimekuussa Beats by Dr. Dre Wireless kuulokkeet Amazon.de.stä joita olenkin jo tovin odotellut kun arvioitu saapumispäivä oli 27.5. Yleensä Amazonin tilaukset ovat poikkeuksetta tulleet reilusti tätä päivää ennen, mutta kuulokkeita ei vain ollut kuulunut. Minulla on kerran pari ollut samanlaista juttua juuri Saksan Amazonin kanssa, että arvioidut päivät ovat menneet yli. Briteistä tulee paljon nopeammin tavara perille ja olenkin käyttänyt Ennemmin Britti kuin Saksan Amazonia. Kun kuulokkeista ei ollut kuulunut mitään niin olin valmistautunut ottamaan yhteyttä Amazoniin huomenna jos ei silloinkaan kuuluisi mitään. Tänään käydessäni postissa hakemassa pakettia kysyin samalla, ettei siellä hyllyissä olisi minulle muita pakettaja. Postin täti katsoi ja sanoi, että ei näytä. Silloin vähän puhuin asiasta ja hän kysyi onko minulla esim DHL:n seurantanumeroa. Katsoin nopeasti sähköpostia ja sieltä löytyi jokin numero minkä annoin tädille. Hetken aikaa hän siellä koneella jotain näpytteli ja hetken päästä hän sanoi: jaahas paketti näyttää olevan meillä. Joku postimies on siis käynyt vain droppaamassa postit ja katsonu, että paketti ei mahdu eikä tehnyt asialle mitään tai sitten hän on laittanu pienen lapun jonnekkin sekaan joka on hukkunu. Ties näistä mitään muutakuin, että huonoa palvelua. Onneksi kuulokkeet olivat siellä ja kävin kysymässä asiasta eli kaikki hyvin.

[[{"fid":"226","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Selkätreeni

  • Maastaveto 4x10 140kg
  • Kulmasoutu käsipainoilla 4x10 35kg
  • Alatalja 4x10 80kg
  • Ylätalja 4x10 50kg

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.