Aamutreenin paluu tapahtui 4x800m intervalli treenillä

16.11.2016 - 12:06

Tänään oli vuorossa ensimmäinen aamutreeni sekä juoksutreeni sen jälkeen kun olin ollut kipeänä. Aamulla herätessäni huomasin olevani hieman väsynyt sekä eron siihen kun ei herää aamulla treeniä varten. Nukkuin vähän päälle seitsemän tuntia, mutta olin hieman väsynyt herätessäni mitä en hetken päästä enään huomannut. Kun aloin pakkaamaan tavaroitani aamulla en enään huomannut ja miettinyt mitään väsymykseen sekä levon tarpeeseen liittyviä asioita vain aloin miettimään tulevaa treeniä. Olin jo käytännössä perjantaina miettinyt aamun treenin olevan 800m intervalleja joten aamun treeniä ei tarvinnut enään päättää. Jo alkuveryttelyssä huomasin juoksukunnon olevan heikentynyt ja juoksun olevan raskaampaa kuin kuntosalitreenien tekeminen. Nyt taas huomasin kuntosalille paluun helpompana sairaanaolon jälkeen kuin juoksemiseen. Kuntosalitreenit ovat menneet normaaliin tapaan kun taas juokseminen oli väkinäistä ja raskasta. Alkuveryttely meni muuten ihan hyvin kun juoksi rauhallisesti, mutta heti ensimmäinen veto oli raskas ja otin sen vähän kevyemmin.

Alkuveryttely oli 2km 6.44 ja 6.49 pacella eli olisi voinut mennä vähän hiljempaakin noin 7 pacea. Minulla oli vähän suunnitelmissa juosta 5x800m vetoja 200m palautuksella. Ensimmäinen 800m veto meni aikaan 4.14min ja tunsin jo vedon aikana sen menevän vähän hiljempaa mitä olen 800m vetoja juossut. Toiseen vetoon lähdin nostamaan vauhtia ja se meni aikaan 3.54min. Kolmannen vedon yritin mennä vain samallalailla kuin toisen joka menikin hieman lujempaa 3.46min. Tämä oli ensimmäinen veto tänään mikä meni niihin aikaluokkiin kun olen tänä vuonna 800m vetoja juossut. Vaikka aika alkoi olemaan hyvä niin juokseminen ei ollut niin rentoa kun se on aikaisemmin ollut ja toinen kierros oli hirveän raskas. Kolmannen vedon jälkeen palautuksella aloin jo miettimään jättäisinkö vedot jo tähän, kun minulla alkoi juokseminen painaa sekä aloin miettimään myös oloa. Päätin kumminkin tehdä vielä yhden vedon ja jättää viidennen väliin ihan vain sen takia, etten olisi rasittanut vielä itseäni liikaa. Neljäs ja viimeinen veto meni 3.47min ja toinen kierros oli vain pinnistelyä loppua kohden. Sanoisiin kahden vedon menneen hyvin ja kahden ensimmäisen menneen vähän huonommin. Tämän olin tietenkin jo tiedostanut  ennen juoksua, mutta aina sitä kumminkin odottaa treenaavansa paremmin.

[[{"fid":"116","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"294","width":"331","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Tänään aikoihin vaikutti myös se, että tein palautukset puolet pienempinä mitä olen tehnyt eli 400m sijasta 200m. Palautuksien puolittuessa tämä näkyy väistämättä tuloksissa. 200m palautuksilla tekeminen treenistä tulee raskaampi ja palautukset jäävät ajallisesti pienemmiksi mikä on käytännössä parempi. Intervallien oletus palautumisaika on puolet vedon kestosta / määrästä. Vaikka olen tehnyt 800m vedoilla 400m palautuksia niin palautusten aika on ollut ehkä vähän liian suuri, mutta en ole tästä kuitenkaan 100%. Molemmissa on puolensa ja sitten kun olen kunnossa voisin yrittää todenteolla 5x800m 200m palautuksilla.

Aamutreenin jälkeen huomasin myös sen, että en ole vielä kahden treenin päiväkunnossa joten huomenna en ole menossa tekemään aamutreeniä. Tämä taitaa koskea koko viikkoa ja ensiviikolla taitaa olla aika testata miten kaksi treeniä onnistuu samaan päivään. Pro-Nylander sanoi menevänsä tänään urheiluhierontaan ja kysyi minua aamulenkille juoksemaan hitaasti. Nämä hitaasti aamulenkit on kyllä tiedossa, mutta olin jo muutekin päättänyt jättävän aamutreenin väliin niin se oli helppo päätös. Jos en olisi ollut kipeä ja olisin kunnossa asia olisi toinen.

Sain viimein aikaiseksi tehdä Youtube-kanavan fyysisen median jutuille joita olen kirjoittanut täällä blogissa ja mitä olisi nyt tarkoitus jakaa myös videon kera. Ensimmäinen video on nyt julki missä kerron Mitä dvd, bluray ja 4k bluray hankintoja tein kesällä?

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.