3x2500m intervallit aamulla sekä illalla kuntosalitreeni

16.11.2016 - 12:06

Olin aamulla suunnitellut juoksevani 2500m intervalleja, mutta vielä ennen juoksun alkua emmin vetojen pituutta. Olin ennen aamua juossut tänä vuonna 2000m, 1200m, 800m sekä 400m intervalleja joten halusin vähän vaihtelua vetojen pituuteen. Alkulämmittelyn aikana päätin pitää vetojen pituutena alunperin miettimäni 2500m. En ollut ennen tätä aamua ikinä juossut yli 2000m intervalleja joten nyt myös se on ylitetty. Vetojen pituus oli kuusi kierrosta + 100m mikä alkoi painamaan viidennen kierroksen kohdalla. Ensimmäiset kolme kierrosta menivät joka vedolla helposti, mutta sen jälkeen neljäs kierros alkoi painamaan. Viidennellä kierroksella koitin skarpata ja kuudennella yritin vain painaa menemään ja yrittää olla hidastamatta. Suunnilleen jokainen veto meni samalla tavalla / tyylillä. Viimeinen kolmas veto alkoi jo painamaan kolmannen kierroksen jälkeen ja loput vedosta olivat taistelua väsymystä vastaan. Ensimmäinen 2500m meni aikaan 13.20min, toinen 12,53 sekä viimeinen 13,05. Minulla taitaa olla mennyt tänä vuonna kaikki intervallit samalla tavalla eli ensimmäinen veto on ollut hitain. Taidan aloittaa vetojen tekemisen varmistellen / säästellen tai sitten vaan taidan yrittää toisella vedolla enemmän ja viimesellä yritän vain saada vielä hyvän ajan. Ihmeellistä kyllä se, että tänään ensimmäinen veto oli hitain.

[[{"fid":"100","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"247","width":"330","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

2500m intervalleista huolimatta illalla oli vuorossa "pitkästä" aikaa maanantaina kuntosalitreeni. En ehtinyt / jaksanut mennä eilen illalla kuntosalille joten menin tänään. Olin vielä tänäänkin vähän epävarma salille menosta, mutta päätin lopulta mennä. Kuntosalitreeni meni tänään loppuakohden hiipuen. Alussa jaksoin tehdä hyvin, mutta mitä pidemmälle treeni meni niin sitä väsyneempi olin. Aamun 3x2500m intervallien päälle illalla kaikki oli vain plussaa ja yleisesti ottaen treeni meni hyvin vaikka unohtaisi aamutreenin. Ajattelin etukäteen treenin menevän huonommin, koska tunsin väsymystä ennen lähtemistä kuntosalille. Intervallipäivälle ei kyllä tarvitsisi enään kuntosalitreeniä ja paremmalla aikataulusuunnittelulla saisi parempia tuloksia aikaan.

Rinta & ojentajatreeni

  • Penkki 1x10 70kg, 1x10 120kg, 2x3 140kg
  • Vinopenkki käsipainoilla 2x10, 1x9 40kg
  • Dippi 15kg lisäpainolla 2x10, 7x10
  • Ranskalainenpunnerrus maaten 3x12 37,5kg
  • Vipunosto käsipainoilla 2x10 20kg, 1x10 15kg
  • Ojentajapunnerrus taljassa naru 3x10 26,25kg
  • Superina ojentajapunnerrus taljassa normi 3x10 50kg, ojentajapunnerrus taljassa normi leveä 3x10 50kg

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.