30 päivän "hc" dieetti - Pääsin neljässä alle 110kg eli 9kg pois

13.07.2021 - 13:31

Kirjoittelin hieman liian aikaisin kun viimeksi mainitsin, että neljännellä viikolla ei paino ole tippunut. Se johtui vaan siitä, että olin saanut ruuan sulatuksen ja aineen vaihdunnan sekaisin jolloin kiinteä ei vain tullut alas. Tuon viime kirjoituksen jälkeen vatsa alkoi taas toimimaan ja sitä kautta aineen vaihdunta alkoi myöskin normalisoitumaan. Tämä tarkoitti sitä, että pääsin alle 110kg aamupainon eli näin ollen sain neljän viikon aikana pudotettua painoa yli 9kg.

Nyt menen tällä hetkellä viimeistä päivää 30 päivän "hc" dieetistä ja olen päättänyt tosiaan jatkaa tätä. Minulla oli tänään vuorossa toimistopäivä ja asiointia Triplassa niin yhdessä vaiheessa mietin käyväni syömässä jossain. Ajattelin nyt olevan aika jollekin "hönttö" ruualle eli burgeri, pizza tai jotain. Kuitenkin hyvissä ajoin päädyin syömään samaa mitä olen nyt syönyt ja tuo kyseinen "normaali" ruoka jäi välistä.

En tiedä olenko vain jo tottunut tähän nykyiseen ruokavalioon etten halua syödä normaalimpaa ruokaa vai haluanko vielä parin viikon aikana ennen kesälomaa päästä painossa vieläkin alemmaksi? En ole ihan varma kumpi se syy oli tai ehkä kummatkin vaikuttivat päätökseen olla syömättä "normaalia" ruokaa. Se täytyy myös sanoa, että kauppakeskuksissa ei ole oikein sellaista tai ainakaan montaa ruokapaikkaa mistä saisi oikeasti hyvää ja puhdasta ruokaa. Kaikki paikat ovat vain jotain burgeria, pizzaa tai muuta höttöö. Sitten on nämä salaattipaikat sekä sushi mutta mitään muuta ei oikein ole. Tämä on kyllä toisella tapaa ihme mutta toisella ei.

No joka tapauksessa pääsin 30 päivän "hc" dieetin aikana alle 110kg painon eli sain pudotettua 9kg pois. En uskonut tähän ennen dieetin aloittamista sillä parilla viimeisellä "dieetillä" asiat eivät ole vain sujuneet näin. Ehkä nyt olen vain keskittynyt asiaan tarkemmin ja vedän kokoajan tarkkaa linjaa niin se tuottaa vain tuloksia.ruok

Tein tuossa viime viikolla Vammalassa ollessani lihapullia airfyerilla ja nyt kun palasin kotiin niin ajattelin tehdä niistä samantien videon. Lihapullien tekeminen airfryerissä on todella nopeaa ja helppoa. Aikaa menee yhteensä 15 - 20 minuuttia kun välineet on otettu esille ja siihen kun lihapullat on valmiina sekä välineet on laitettu takaisin paikoilleen. Käytännössä lihapullat tehdään ihan normaalisti minkä jälkeen ne laitetaan airfryeriin. Airfyeristä laitetaan vain 200 astetta ja viisi minuuttia minkä jälkeen lihapullia hieman käännellään ja sitten sama 200 astetta ja 4 - 5 minuuttia uudestaan. Aika riippuu ihan siitä millaisia lihapullia haluaa sekä minkälainen airfryer on käytössä.

Tätä asiaa olen monesti täällä kirjoitellut ja salilla useiden ihmisten kanssa puhunut että kun syön puhtaasti läpi viikon niin jaksan paremmin treenata. Syön käytännössä koko viikon puhtaasti maanantaista sunnuntaihin paitsi sitten perjantaina ja tai lauantai-iltana syön jotain "parempaa" tai muuten ohi. Tietenkin sitten on myöskin päiviä ja ajanjaksoja kun myös muina päivinä tulee syötyä jotain "hyvää" tai ohi ruokavalion mutta sekin tapahtuu vain vasta treenin jälkeen. Kun syön ennen treeniä vain puhdasta ruokaa niin saan pidettyä energia tason ja jaksamisen hyvänä treeniin asti ja sitten treenin jälkeen kun on väsynyt niin silloin voi tarvittaessa herkutella jos haluaa.

Kirjoittelin tuossa pari päivää sitten kanafile airfryerillä kun kuvasin siitä myöskin videon. Tämä antoi minulle sitten motivaation ja idean kuvata myöskin kuorrutettu kanafile airfryerillä videon. Yleisesti teen kanafileen paistinpannulla mutta välillä laitan kanafileen ihan vain airfryeriin jos en jaksa tehdä sitä paistinpannulla. Kuitenkin olen tehnyt aika paljon kanafilettä airfryerillä mutta silloin olen sitä kuorruttanut ja nyt oli aika myöskin kuvata kuorrutettu kanafile airfryerillä video.

Olin tänään laiskemmalla päällä kun tein ruokaa niimpä lämmitin kanafileen airfryerillä ja kuvasin myös siitä lyhyen videon. Olen jo pidempään lämmittänyt kanaa airfryerillä mutta tuolloin olen lähinnä tehnyt kuorrutettua kanafilettä. Pitäisi varmaan tehdä myös erillinen video kuorrutetusta kanafileestä? No joka tapauksessa aloin olemaan laiskempi kanafileen paistamisen kanssa joululomilla Vammalassa ollessani ja tuo tapa on sitten välillä jäänyt päälle myöskin kotona.

Tänään tuli Instagramista jonkun mielenkiintoinen ja oikeaa asiaa sisältävä story minulle vastaan. Tuo kyseinen story kyllä sopii sopivasti siihen mitä taas kuulee kuntosalin pukuhuoneessa kun kuulee ihmisten puhuvan keskenään. Yleisesti varsinkin teinien suusta kuulee sitä että he eivät syö yleisesti ja vanhemmilta ihmisiltä kuulee yleisesti vain sitä että lounasbuffetissa vedetään ruokaa koko rahan edestä liikaa. Mistä siis tuo Instagram story kertoi mihin tässä viittaan?