250kg penkistä slingshotilla

16.04.2018 - 14:22

Viime viikolla tuli sitten penkattua ensimmäistä kertaa 250kg slingshotilla joten aikaisempaan slingshot tulokseen 240kg parannusta tuli kymmenen kiloa. Oliko tässä mitään järkeä tai hyötyä niin ei, mutta kunhan tuli kokeiltua eikä tuo nyt ihan niin puhtaasti itse nostettuna tullut mutta lähestulkoon ja siihen olen itse tyytyväinen. Sinällään kun penkissä kuluu aikaa lähes tunti tai ainakin 45 minuuttia ja tekee yhteensä seitsemän "sarjaa" 100kg, 140kg, 180kg, 210kg, 230kg sekä 250kg niin täytyy vain sanoa, että aika se vain vie. Itse otan enemmin enemmän aikaa kun yritän tehdä nopeammalla rytmillä ja tuohon vaikuttaa myöskin niin monet muut tekijät. Ensinnäkin itse pitää pitää tietty määrä taukoa sarjojen välillä minkä lisäksi pitää ottaa huomioon koska saan spotterin spottaamaan. Ei ole vain ihan niin, että teen kun haluan tehdä vaan pitää ottaa myös huomioon kuka ikinä onkin spottaamassa.

Kun penkkasin uuden ennätykseni 220kg niin tuolloin olin kyllä mielestäni paremmassa kunnossa sillä tällä kertaa jo 230kg tuntui nousevan hieman vaikeasti. Tästä huolimatta nostin painot 250kg kun olin jo ennen ensimmäistä nostoa ajatellut 250kg painoja. Tietenkin ainakin itse teen päivän kunnon mukaan enkä "pakotetulla" tyylillä koska olin suunnitellut. Jos 230kg olisi ollut raskaampi niin tällöin en olisi lähtenyt yrittämään 250kg painoja. Kuitenkin kun sain kaksi toistoa 230kg painoilla niin tämän johdosta lähdin yrittämään 250kg nostoa.

Itselleni kyykyssä, maastavedossa sekä penkissä tietyn painon jälkeiset yritykset ovat aina yksittäisiä enkä voi oikein verrata edellisiin painoihin. Kuten viikko sitten 220kg nostoissa 200kg painot tuntuivat todella raskaalle ja tämä oli loppujenlopuksi huonoin nosto sillä tämän jälkeen 215kg ja 220kg menivät paljon paremmin. Sama koskee myös sitä, että saisin suhteessa enemmän toistoja pienemmillä painoilla verrattuna maksimiin niin ei sekään nyt ihan niin pidä paikkaansa. Mielestäni painoihin pitää tottua ja sitä kautta ne tulevat tutuiksi ja samalla tämä auttaa saamaan enemmän toistoja. Sanotaan nyt, että penkkaat 200kg ennätykseksi niin tämä ei tarkoita sitä, että saat 180kg painoilla automaattisesti kahta, kolme tai jopa neljää toistoa mitkä viittaisivat 200kg nostoon. Sinun pitää tottua nostamaan 180kg painoilla jotta useamman toiston saaminen on mahdollista tai helpompaa.

Yleisesti se kyllä pitää paikkaansa, että suurissa liikkeissä kun saa jollain painolla kaksi - kolme toistoa niin 10kg tai jopa 20kg suuremmilla painoilla pitäisi saada vähintään yksi nosto, mutta ei se aina noin mene. Kaikki on loppujenlopuksi päästä kiinni eli miten uskoo itseensä ja vähemmän varsinaisella voimatasoilla. Jos olet kunnossa ja rauta on kevyttä mutta päässä alat miettimään jotain ylimääräistä tai et usko tekemiseen niin epäonnistuminen on varmempi kuin onnistuminen. Myöskin jos alat miettimään ja tekemään nostoa tai sarjaa hieman voimia säästellen niin se kostautuu helposti. Tästä syystä onkin vain parempi ottaa kaikki nostot ja sarjat tosissaan jotta ylimääräisiä voimia ei kulu sen takia, että otat hieman säästellen.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.