Mario Tennis Aces Pre-launch Online Tournament Demo viikonloppu 1.6 - 3.6

26.05.2018 - 13:18

Nintendo järjestää tulevan Mario Tennis Aces pelin myötä demo tapahtuman Mario Tennis Aces Pre-launch Online Tournament kuten viime vuonna ARMS Global test punch ja Splatoon 2 testfire. Tällä Mario Tennis Aces ei kiinnosta hirveästi ja täytyy kyllä sanoa ettei 60€ hintalappu edesauta mutta mitä viime vuonna kävikään. Viime vuonna ARMS peli meni ennakkovaraukseen ARMS Test Punchin jälkeen kuten Splatoon 2 meni ennakkovaraukseen Splatoon 2 Testfire. Tosin tuolloin Nintendo Switch oli uusi konsoli ja tuolloin pelitarjonta oli aika olematon.

Mario Tennis Aces Pre-launch Online Tournament Demo viikonloppu 1.6 - 3.6

Nintendo sShopista voit ladata jo ennakkoon Mario Tennis Aces Pre-launch Online Tournament minkä jälkeen olet valmis testaamaan Mario Tennis Aces peliä. Mario Tennis Aces Pre-launch Online Tournament keskittyy enemmänkin online pelaamiseen vaikkakin sieltä löytyy jotain yksinpeli elementtejä ainakin harjoittelun osalta. Muutoinkin Mario Tennis Aces on mitä ilmeisimmin enemmän moninpeli kuin yksinpeli vaikkakin pelistä löytyy yksinpeli mahdollisuus. Tämän johdosta myöskin Mario Tennis Aces Pre-launch Online pääpainottuu online puoleen minkä lisäksi Nintendo pystyy testaamaan omia verkkopalveluitaan tulevaa maksullista online palvelua varten.

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.