Nintendo Switch Pro Controller

07.12.2017 - 10:48

Meni sitten pidemmän pohdinnan jälkeen Nintendo Switch Pro Controller ennakkotilaukseen. Mietin pitkään ostanko Nintendo Switch Pro Controllerin heti vai joskus myöhemmin. Kuitenkin kun maailmalla Nintendo Switch Pro Controllerit ovat loppuun myytyjä niin ajattelin laittaa oman tilaukseni menemään vaikka vaikuttaa sille, ettei Suomessa Nintendo Switch oikein myy samalla tavalla kuin maailmalla yleensä. En siis tiedä asiasta vaan tämä on vähän tälläinen oma mielipiteeni asiasta ilman mitään tarkasteluja tai faktoja tietäen.

Nintendo Switch Pro Controller

Take your game sessions up a notch with the Pro Controller. Includes motion controls, HD rumble, built-in amiibo functionality, and more.

Hirveästi muuta tietoja ohjaimesta ei ole kuin Youtube videot Nintendon tapahtumasta missä ihmiset pääsivät kokeilemaan Nintendo Swichiä laitteiden kanssa ennakkoon. Akun kesto on 40 tuntia ja ohjain muutenkin vaikuttaa hyvin samankaltaiselta kuin Xbox tai Playstation ohjain. Lisäksi Nintendo Switch Pro Controller pitää sisällään kaikki uudet Nintendon ominaisuudet kuten liiketunnistimet, tärinät ym ym.

Itse olin aluksi, että tulen ohjaimen ostamaan mutta sitten aloin miettimään hintaa. Viitsiikö ohjaimesta maksaa oikeasti noin 80€? Tätä asiaa mietin varmaankin pari viikkoa kunnolla enemmän tai vähemmän. Yritin lukea internetistä juttuja liittyen ohjaimeen sekä katselin tietenkin Youtubesta videoita ohjaimeen liittyen. Tietenkin kaikki paikat ovat kehuneet ohjainta enemmän tai vähemmän. Eilen kuitenkin tulin katsoneeksi Youtube videon missä videon tekijä myöskin itse kyseistä asiaa oli miettinyt kuten itse. Toisin kuin minä niin hän oli jo päässyt kokeilemaan ohjainta joten hänellä oli tuntuma ohjaimeen. Samalla hän myös tiesi ohjaimesta kertoa asioita ja eroja Nintendo Switchin normaaliin ohjaimeen Joy‑Coniin. Tämä video nyt oli kuitenkin se päätös asialle ostaa Nintendo Switch Pro Controller ennakkoon ja lähinnä juurikin sen asian takia, että oikea ohjain tikku on hieman paremmassa paikassa Joy‑Coniin verrattuna mikä helpottaa Zeldan pelaamisessa kameran liikuttelua. Myöskin ohjaimen 40 tunnin akun kesto ei ole pahitteeksi.

Sain viimein aikaiseksi tehdä Youtube-kanavan fyysisen median jutuille joita olen kirjoittanut täällä blogissa ja mitä olisi nyt tarkoitus jakaa myös videon kera. Ensimmäinen video on nyt julki missä kerron Mitä dvd, bluray ja 4k bluray hankintoja tein kesällä?

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.