Jalkatreeni ilman normaalia kyykkyä / jalkaprässiä

16.11.2016 - 12:06

Tänään oli vuorossa jalkapäivä johon hain hieman erilaisuutta jättämällä kyykyn sekä jalkaprässin väliin jotka ovat olleet tutut ja turvalliset jalkapäivän aloittajat ties kuinka kauan. Sain hyvän idean kävellessäni kuntosalille kuinka tulen aloittamaan illan jalkatreenin. Askelkyykyn tekeminen tiputussarjana. Idean saatuani minuun piti vielä miettiä painot sekä toistomäärät. Painot ja toistomäärät kun ovat avainasemassa tiputussarjoissa. Juurikin paino valinnoilla voi helposti pilata tiputussarjan tekemällä liian suurilla painoilla, liian suurilla tiputuksilla tai liian pienillä tiputuksilla. Minulle on vuosien saatossa osunut kaikki kyseiset asiat vastaan ja olenkin saanut pilattua tiputussarjoja. Tänään kaikki asiat menivät hyvin painojen sekä toistomäärien osalta. Ajattelin aluksi tehdä kolme kyseistä tiputussarjaa, mutta päädyin tekemään vain yhden, koska sekin tuntui todella raskaalle. Periaatteessahan tiputussarjoja tehdäänkin yleensä vain yksi sarja eikä kolmea.

Kyykkyn ja jalkaprässin jäätyä tänään väliin paikkasin näitä tekemällä sumokyykyn käsipainolla. Onhan askelkyykky kyykkyliike, mutta itse lasken askelkyykyn "auttavaksi" liikkeeksi enkä yksin toimivaksi. Eli yleensä kun olen tehnyt askelkyykyn olen myös tehnyt sitä ennen kyykyn tai jalkaprässin. En ole oikeastaan koskaan tehnyt askelkyykkyä ainoana kyykkyliikkeenä. Sumokyykky käsipainolla kuuluu samaan kategoriaan kuin askelkyykkykin eli "auttava" liike joten molempia liikkeitä oli ihan hyvä tehdä samanapäivänä. Sumokyykky käsipainolla on minulle suhteellisen uusi liike, koska aloin kokeilemaan sen tekemistä vasta menneenä kesänä. Olen tehnyt sumokyykyn käsipainolla nopeatempoisena ja mahdollisimman alas.

Askelkyykyn sekä sumokyykyn jälkeen vuorossa oli pohkeiden tekeminen smith-laitteessa seisten. Ajattelin tehdä tänään pohkeet istuen, mutta juuri sillä hetkellä pohjekone oli varattuna ja smith-laite vapaana. Kesällä tuli kokeiltua pohkeiden tekemistä smith-laitteessa istuen, mutta tämä jäi vain kokeiluksi, koska en ensinnäkään tykännyt tehdä kyseistä variaatiota. Toisekseen en saanut hyvää tuntumaa pohkeisiin, mutta tämä saattoi hyvin johtua siitä kun tein liikettä ensimmäistä kertaa. Jos haluan tehdä pohkeet istuen teen ne pohjelaitteessa ja jos haluan tehdä pohkeet seisten niin teen ne smith-laitteessa, koska kuntosalin seisten pohjekone on surkea.

[[{"fid":"302","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Pohkeiden jälkeen oli vuorossa vielä reisien tekeminen. Tein ensin takareidet istuen laitteessa jonka jälkeen tein etureidet korotus- & tiputussarjana. Eli ihan perussettiä käytännössä koko treeni. Tänään myöskin "selvisin" jalkojen tärinästä kesken treenin, mutta tämä johtui kyllä kovan kyykyn / jalkaprässin väliin jättämisestä. Hyvä ehkä näin sillä sain hyvän treenin jalkoihin vaikka jalat eivät tänään tärisseet.

Eiliseen tapaan kävin aamulla aamulenkillä ja yritin taas säästellä illan jalkatreeniä ajatellen. Reitti oli sama ja lenkin jälkeen huomasin lenkin menneen noin pari minuuttia eilistä hiljempaa eli paremmin kun ajattelee jalkatreenin kannalta. Kun illalla on vuorossa jalkatreeni ja aamulla lenkki niin tällöin ei kannata juosta jalkoja alta mikä on yllättävän helppoa. Hieman liian pitkä tai lujaa juostu lenkki vaikuttaa helposti jalkatreeniin. Tämän aamun lenkki ei tuntunut vaikuttavan millään tapaa illan jalkatreeniin joten aamulenkki oli onnistunut.

Jalkateeni

  • Askelkyykky - työntö tiputussarja 30kg x7, 20kg x14, 10kg x21
  • Sumokyykky käsipainolla 3x20 30kg
  • Pohkeet seisten smith 3x20 170kg
  • Takareidet istuen 3x20 50kg
  • Etureidet: 5kg korotukset 7 toistoja, tiputus 10kg 7 toistoa alkaen 30kg päättyen 100kg

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.