Olikohan se jo hieman viime vuoden loppupuolella vai tämän vuoden alussa niin minulle tuli halu katsoa Mustanaamio The Phantom elokuva ensimmäistä kertaa kun en ollut nähnyt sitä aikaisemmin. Mielestäni tämäkin idea taisi tulla vastaan joltain Youtube videolta missä puhuttiin kuinka aliarvostettu Mustanaamio The Phantom elokuva on. Minun oli tarkoitus vuokrata Mustanaamio The Phantom elokuva Apple TV:stä mutta sitten huomasin tai tuli julkaistiin että The Phantom 4K bluray olisi tulossa Kino Lorberilta.
Ajattelin kuitenkin vieläkin vuokrata The Phantom elokuva Apple TV:stä kun ajattelin että The Phantom 4K bluray:n voisi hommata joskus tulevaisuudessa kun se olisi -50% alennuksessa. Kuitenkin juuri tuossa viime viikonloppuna huomasin että The Phantom 4K bluray oli jo hieman alennuksessa ja sellaisessa hinnassa että sen oikeasti voisi ostaa niin päätin sen sitten lopulta vain ostaa kun halusin viimein nähdä Mustanaamio elokuvan.
The Phantom 4K bluray julkaistiin Jenkeissä tällä viikolla ja alkuperäinen arvio saapumisesta oli vasta ensi viikon perjantaina 24.4. mutta sain jo tänään viestin että The Phantom 4K bluray olisi noudettavissa UPS:in noutopisteeltä minkä sitten sain samana päivä ja myöskin tulin katsoneeksi samana iltana.
The Phantom 4K bluray kuvanlaatu
The Phantom 4K bluray kuvanlaatu on luonnollisen näköinen, tarkka, yksityiskohtainen sekä se pitää sisällään ajoittain filmiraetta mutta pääsääntöisesti kuva on puhdas. The Phantom 4K bluray pitää sisällään Dolby Visionin mutta mitään väriä tykitystä kirkkain neon värein ei kannata odottaa vaan väri erottuvuudet ovat selkeitä ja värit ovat luonnollisen värisiä. Mitä tummiin kohtauksiin tulee niin ne näyttävät selkeiltä mistä erottuu yksityiskohtia mutta hieman filmiraetta on paikoin nähtävissä eikä tummat kohtaukset kuitenkaan ole ihan niin puhtaita. Kuitenkin tummat kohtaukset ovat tummia ja niistä näkee yksityiskohdat.
The Phantom 4K bluray on kauttaaltaan tarkka ja terävä eikä elokuva sisällä epätarkkoja kohtauksia mutta tietyt studiossa kuvatut kohtaukset erottuvat helposti joista erottuu että kyseinen kohtaus on kuvattu studiossa. Kuitenkaan The Phantom ei sisällä sellaisia kohtauksia jotka olisivat todella paljon vanhentuneita.
The Phantom 4K bluray on malliesimerkki siitä kuinka yhdeksänkymmentä luvun elokuva pitää julkaista 4K bluray julkaisuna. The Phantom 4K bluray on yksi parhaimpia 4K bluray julkaisuja kuvanlaadullisesti ja on helposti verrattavissa viimeisiin Arrow Films 4K bluray julkaisujen kanssa.
Mustanaamion asu oli kaikissa kohtauksissa selkeä, puhdas ja tarkka minkä lisäksi Mustanaamion naamio oli myös tarkka ja oikeasti musta eikä vain tumma. Tämän lisäksi viidakon vihreys oli luonnollinen ja merivesi oli myös luonnollinen. Näyttelijöiden kasvot olivat tarkkoja ja asusteet kohtauksissa oli myös tarkkoja kuten lavasteet eli yksityiskohtia oli helppo havaita.
The Phantom 4K bluray äänenlaatu
The Phantom 4K bluray pitää sisällään DTS HD Master 2.0 sekä DTS HD Master 5.1 ääniraidat ja päätin katsoa The Phantom elokuvan 5.1 äänillä. Monikanava tuo elokuvan kohtauksiin lisää moniin kohtauksiin sillä takakaiuttimista kuuluu suhteellisen paljon ääniä ja varsinkin toimintakohtauksista vieläkin enemmän. Yleisesti muuten ääniraita on selkeä, puhdas ja ponteva mistä dialogi kuuluu selkeästi eikä se huku muiden äänien sekaan ja dialogi on suhteessa muihin ääniin tasainen.
The Phantom elokuvan ääniraita on ponteva sillä matalia ääniä kuului niin pääkaiuttimista kuin subwooferista paljon mutta mitään kovaa jytinää ei kannata odottaa. Sanoisin että ääniraita on hyvin ponteva mutta ei kovin jytinällinen minkä voisi sanoa myös että se on sinällään tasainen ja luonnollinen eikä matalat äänet jytise liikaa.
The Phantom 4K bluray DTS HD 5.1 ääniraita on yleisesti todella vakuuttava ja se tuli hieman yllätyksenä itselleni että ääniraita oli niinkin hyvä, selkeä, puhdas ja ponteva missä kaikki äänet ovat selkeitä ja ääniraita tuo kohtauksiin kolmiulotteisuutta.
The Phantom 4K bluray yhteenveto
The Phantom 4K bluray oli täydellinen niin elokuvana kuin 4K bluray julkaisuna. Onneksi menin ostamaan The Phantom 4K bluray:n nyt vain suoraan sillä elokuva kokemus oli loistava ja elokuva vieläkin loistavampi. Täytyy vain miettiä miksi en ole aikaisemmin katsonut tätä Mustanaamio elokuvaa sillä tykkäsin elokuvasta todella paljon. Se oli hauska ja rento seikkailuelokuva mitä ei kannata ottaa liian tosissaan.
Ainoa suurempi huono puoli on se että The Phantom 4K bluray on Kino Lorberin julkaisu ja sitä on saatavilla vain Jenkeistä tai sitten jostain verkkokaupasta todella kalliiseen hintaan.