Oliko Turun PTVGYM niin hyvä kuin muistin?

05.07.2024 - 17:18

Eilen lauantaina poikkesin Turun PTVGYM:in kautta kun palasin kotiin. Tämä oli nyt toinen kerta ikinä ja ensimmäinen jalkatreeni Turun PTVGYM:llä. Ensimmäisen kerran kävin Turun PTVGYM:llä pari vuotta sitten jolloin tein maastaveto & selkätreenin. Tuolloin minulle jäi hyvä muistikuva Turun PTGYM:stä mutta miten asian laita oli nyt toisella kerralla? Kuitenkin viime kerrasta oli pari vuotta aikaa niin mielipiteet ja kokemukset ovat muuttuneet kun olen käynyt tällä välin Tampereen PTVGYM:llä, Roihupellon PTVGYM:llä sekä Vantaan Loaded:lla tällä välin. 

Tällä kerralla tein myöskin jalkatreenin kun viimeksi tein selkätreenin minkä lisäksi käyntien välissä oli tuo pari vuotta aikaa niin en muistanut yhtään millaisia jalkalaitteita Turun PTVGYM:llä oli vaikka ensimmäisellä kerralla kävin aikalailla kuntosalia läpi. Täytyy kyllä sanoa että huomasin heti astuessani kuntosalin puolelle että Turun PTVGYM on yksi vanhemmista PTVGYM:stä ja eron uudempiin Tampereen PTVGYM:in ja Roihupellon PTVGYM:in huomaa. Turun PTVGYM:n muistutti minua heti astuessani kuntosalille sisään suuremmasta Pitäjänmäen PTVGYM:stä.

Turun PTVGYM:llä on käytännössä samat laitteet kuin Pitäjänmäen PTVGYM:llä mutta suuremman pinta-alansa vuoksi laitteita on enemmän. Osa HC-PRO:n laitteista on hieman päivitettyjä versioita Pitäjänmäen PTVGYM:in vastaavista ja varsinkin ensimmäisellä selkätreeniä tehdessä huomasin päivitettyjen laitteiden olevan hieman parempia. Kuitenkin nyt kun olen käynyt uudemmilla Roihupellon PTVGYM:llä ja Tampereen PTVGYM:llä niin nähdessäni saman huonon vyökyykkylaitteen Turun PTVGYM:llä mitä joudun käyttämään Pitäjänmäen PTVGYM:llä niin olihan se pettymys. Tämän takia en sitten tehnyt tässä treenissä vyökyykkyä.

Kävin Turun PTVGYM:llä treenaamassa normaalia paljon aikaisemmin kun olin salilla hieman ennen 14:sta. Tämä johtui siitä että menin Turun kautta kotiin enkä halunnut vain sitten odotella vain ihan sitä varten että pääsisin salille "normaaliin" aikaan. Tämän johdosta myös Turun PTVGYM:llä oli todella rauhallista minkä johdosta mitään sellaista kunnon menoa ei ollut. Tämän johdosta myöskään en saanut itse sellaista kunnon motivaatiota tehdä treeniä kun olin normaalia aikaisemmin salilla sekä salilla oli hiljaista. Sitten vielä kun lisätään se että olin toista kertaa Turun PTVGYM:llä niin en oikein saanut sitten sitä ihan loisto motivaatiota päälle.

Ensimmäisellä kerralla kun kävin Turun PTVGYM:llä niin silloin oli perjantai ja kello oli jotain 18 - 21 välillä. Vaikka kyseessä olikin kesä aika kuten nyt ja vielä perjantai-ilta niin tuolloin Turun PTVGYM:llä oli paremmin menoa. Tuolloin myös sain treenistä enemmän irti kun siinä vieressä oli muita treenaajia jotka treeenasivat kunnolla. Niin toisille tuo ei merkkaa mitään että mihin aikaan menee kuntosalille ja onko kuntosalilla muita treenaajia vai ei. Itselleni on vain kehittynyt sellainen henkinen asia että en oikein osaa saada itsestäni irti jos kuntosalilla ei ole muita treenaajia. Kellon ajalla ei ole niinkään väliä silloin jos muuten meno kuntosalilla on hyvä mutta hiljainen kuntosali ja "epänormaali" kellon aika niin eivät ole vain minun juttuni.

En ollut treenannut torstaina enkä perjantaina niin ajattelin että nyt lauantaina kulkee kyykky. Torstaina en jaksanut lähteä Tampereelle treenaamaan kun tuntui hieman että ei kiinnosta treenata ja menin myöskin käymään kaverilla. Perjantaina puolestaan kävin sitten Vanhan kirjallisuuden päivillä sun muuta niin en jaksanut enää myöhään illalla lähteä Tampereelle treenaamaan. Siinä sitten kun olin poikkeuksellisesti pari päivää treenaamatta niin ajattelin että nyt sitten kulkisi mutta näin ei sitten käynyt vaan päinvastoin.

Alkuun kyykky tuntui menevän hyvin mutta sitten kun pääsin 200kg painoihin niin huomasin että nyt ei ole hyvä päivä. Siitä huolimatta jostain syystä jatkoin kyykky treeniä suuremmilla painoilla vaikka kokoajan tunsin että nyt ei kyllä kulje. Ajattelin kuitenkin että parempi vain totuttaa kroppa suurempiin painoihin vaikka tekniikka ja päivän kunto tuntui olevan huono. No siinä sitten muutenkin kun treeni motivaatio ei muutenkaan ollut mikään ihmeellinen niin se oli ihan sama sitten mitä ja miten tein treenin.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.

No niin nyt pääsen vihdoin oikeaan hetkeen myöskin kirjoituksien osalta kun kirjoitus hetken sunnuntai-iltana olen saanut päätökseen yhdeksännen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Se että koska sitten julkaisen tämän niin on asia erikseen mutta tulen tämän kuitenkin julkaisemaan ennen kuin saan tehtyä kymmenen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Tämä yhdeksäs viikko oli erikoinen ja historiallinen vaikka edellisellä viikolla eli kahdeksannella viikolla minulla alkoi tuntumaan olemaan motivaation kanssa ongelmia.