Oliko Turun PTVGYM niin hyvä kuin muistin?

05.07.2024 - 17:18

Eilen lauantaina poikkesin Turun PTVGYM:in kautta kun palasin kotiin. Tämä oli nyt toinen kerta ikinä ja ensimmäinen jalkatreeni Turun PTVGYM:llä. Ensimmäisen kerran kävin Turun PTVGYM:llä pari vuotta sitten jolloin tein maastaveto & selkätreenin. Tuolloin minulle jäi hyvä muistikuva Turun PTGYM:stä mutta miten asian laita oli nyt toisella kerralla? Kuitenkin viime kerrasta oli pari vuotta aikaa niin mielipiteet ja kokemukset ovat muuttuneet kun olen käynyt tällä välin Tampereen PTVGYM:llä, Roihupellon PTVGYM:llä sekä Vantaan Loaded:lla tällä välin. 

Tällä kerralla tein myöskin jalkatreenin kun viimeksi tein selkätreenin minkä lisäksi käyntien välissä oli tuo pari vuotta aikaa niin en muistanut yhtään millaisia jalkalaitteita Turun PTVGYM:llä oli vaikka ensimmäisellä kerralla kävin aikalailla kuntosalia läpi. Täytyy kyllä sanoa että huomasin heti astuessani kuntosalin puolelle että Turun PTVGYM on yksi vanhemmista PTVGYM:stä ja eron uudempiin Tampereen PTVGYM:in ja Roihupellon PTVGYM:in huomaa. Turun PTVGYM:n muistutti minua heti astuessani kuntosalille sisään suuremmasta Pitäjänmäen PTVGYM:stä.

Turun PTVGYM:llä on käytännössä samat laitteet kuin Pitäjänmäen PTVGYM:llä mutta suuremman pinta-alansa vuoksi laitteita on enemmän. Osa HC-PRO:n laitteista on hieman päivitettyjä versioita Pitäjänmäen PTVGYM:in vastaavista ja varsinkin ensimmäisellä selkätreeniä tehdessä huomasin päivitettyjen laitteiden olevan hieman parempia. Kuitenkin nyt kun olen käynyt uudemmilla Roihupellon PTVGYM:llä ja Tampereen PTVGYM:llä niin nähdessäni saman huonon vyökyykkylaitteen Turun PTVGYM:llä mitä joudun käyttämään Pitäjänmäen PTVGYM:llä niin olihan se pettymys. Tämän takia en sitten tehnyt tässä treenissä vyökyykkyä.

Kävin Turun PTVGYM:llä treenaamassa normaalia paljon aikaisemmin kun olin salilla hieman ennen 14:sta. Tämä johtui siitä että menin Turun kautta kotiin enkä halunnut vain sitten odotella vain ihan sitä varten että pääsisin salille "normaaliin" aikaan. Tämän johdosta myös Turun PTVGYM:llä oli todella rauhallista minkä johdosta mitään sellaista kunnon menoa ei ollut. Tämän johdosta myöskään en saanut itse sellaista kunnon motivaatiota tehdä treeniä kun olin normaalia aikaisemmin salilla sekä salilla oli hiljaista. Sitten vielä kun lisätään se että olin toista kertaa Turun PTVGYM:llä niin en oikein saanut sitten sitä ihan loisto motivaatiota päälle.

Ensimmäisellä kerralla kun kävin Turun PTVGYM:llä niin silloin oli perjantai ja kello oli jotain 18 - 21 välillä. Vaikka kyseessä olikin kesä aika kuten nyt ja vielä perjantai-ilta niin tuolloin Turun PTVGYM:llä oli paremmin menoa. Tuolloin myös sain treenistä enemmän irti kun siinä vieressä oli muita treenaajia jotka treeenasivat kunnolla. Niin toisille tuo ei merkkaa mitään että mihin aikaan menee kuntosalille ja onko kuntosalilla muita treenaajia vai ei. Itselleni on vain kehittynyt sellainen henkinen asia että en oikein osaa saada itsestäni irti jos kuntosalilla ei ole muita treenaajia. Kellon ajalla ei ole niinkään väliä silloin jos muuten meno kuntosalilla on hyvä mutta hiljainen kuntosali ja "epänormaali" kellon aika niin eivät ole vain minun juttuni.

En ollut treenannut torstaina enkä perjantaina niin ajattelin että nyt lauantaina kulkee kyykky. Torstaina en jaksanut lähteä Tampereelle treenaamaan kun tuntui hieman että ei kiinnosta treenata ja menin myöskin käymään kaverilla. Perjantaina puolestaan kävin sitten Vanhan kirjallisuuden päivillä sun muuta niin en jaksanut enää myöhään illalla lähteä Tampereelle treenaamaan. Siinä sitten kun olin poikkeuksellisesti pari päivää treenaamatta niin ajattelin että nyt sitten kulkisi mutta näin ei sitten käynyt vaan päinvastoin.

Alkuun kyykky tuntui menevän hyvin mutta sitten kun pääsin 200kg painoihin niin huomasin että nyt ei ole hyvä päivä. Siitä huolimatta jostain syystä jatkoin kyykky treeniä suuremmilla painoilla vaikka kokoajan tunsin että nyt ei kyllä kulje. Ajattelin kuitenkin että parempi vain totuttaa kroppa suurempiin painoihin vaikka tekniikka ja päivän kunto tuntui olevan huono. No siinä sitten muutenkin kun treeni motivaatio ei muutenkaan ollut mikään ihmeellinen niin se oli ihan sama sitten mitä ja miten tein treenin.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.