Monet uuden vuoden lupaajat ovat jo luovuttaneet

24.01.2024 - 12:20

Viime viikon lauantaina tuli käytyä ensimmäistä kertaa ikinä Helsingin Mayors Gym:llä mistä tuli kirjoitettua Mayors Gym kokemuksia. Se että mainitsin että en ole varma tulenko Mayorssilla enään käymään niin ei johdu itse salista vaan enemminkin siitä miten sinne pääsen. Lauantaina menin metrolla kun tulin siihen tulokseen että en nyt ala tutkimaan mihin sitä autoa saisi. Siellä lähellä on parkkihalli mutta en kyllä ala maksamaan parkista kun menen kuntosalille. Sitten siellä on ilmeisesti jotain parkkipaikkoja jossain mutta alue on niin outoa minulle että siihen oikeasti pitäisi käyttää aikaa ja tutkia asiaa.

Itselleni vain tuo että menin metrolla tuntui helpoimmalle ratkaisulle mutta se vie todella paljon aikaa. Minulle on paljon helpompi mennä autolla esimerkiksi Pitäjänmäen PTVGYM:lle. Lähisaleista nyt puhumattakaan. Varsinkin tälläiselle ihmiselle kuin minulle kuka ei ole oikein tottunut kulkemaan julkisilla ja käyttämään niin paljoa aikaa kuntosalille menemiseen. Olenhan nyt kyllä Vantaan Loaded:lla sekä Roihupellon PTVGYM:llä käynyt mihin menee aikaa mutta nekin reissut on hoitunut autolla. Noissakin reissuissa on mennyt ajallisesti sitten jopa vähemmän aikaa sillä ajan Vantaan Loaded:lle ja Roihupellon PTVGYM:lle autolla nopeammin kuin menen julkisilla Mayors Gym:lle.

Niin paljon aikaa menee nykyään vain enemmän kun metro tuli. Ennen pääsin tuosta bussipysäkiltä 22 minuutissa Kamppiin kun nykyään kyseiseltä bussipysäkiltä pitää mennä aluksi Isoon Omenalle, siitä ne pitkät rullaportaat alas, sitten metrolla minne nyt menenkin ja lopuksi vielä ne liukuportaat ylös. Se missä esimerkiksi Ruoholahteen olisi päässyt alle 20 minuutissa niin nyt tuohon reissuun menee yli puolituntia.

Aloin huomaamaan sitä jo viime viikolla niin lähiketjusalilla kuin loppuviikosta PTVGYM:llä. Kuntosalit alkoivat olemaan hiljaisempi kuin edellisellä viikolla. Se ei kuitenkaan yllätä sillä viime viikolla oli jo kolmas viikko tämän vuoden alusta ja tämä viikko on neljäs. Tämä on ihan normaalia eikä vuosien ja vuosien kokemukset osoita edelleenkään olevan väärässä. Mitä lähemmäksi helmikuu tulee niin sitä vähemmän treenajia on kuntosaleilla. Olen kuitenkin tässä nyt käynyt useammalla kuntosalilla ja huomannut saman asian niin se ei ole edes kuntosali kohtainen vaan yleinen asia.

Se oli hyvä huomata viime viikon loppupuolella että PTVGYM:llä teinien määrä oli radikaalisti laskenut. Siis oikeasti se määrä mitä siinä parilla ensimmäisellä viikolla joutui sitä vittu sanan määrää kuuntelemaan niin alkoi jo hieman häiritsemään vaikka siihen on tottunut. Senkin olen huomannut että juuri PTVGYM:llä käy ne teinit jotka huutavat vittua joka toisena sanana mutta toisilla kuntosaleilla teinit vain yleisesti huutaa. En tiedä miksi kuntosalilla pitää huutaa että miksi siellä ei voi puhua niin kuin normaalisti? Minua ei kiinnosta kuulla teinien ryyppäämisestä, kuka on valehdellu ja kenelle sekä kuka on nyt pettänyt ketäkin. Ei vain kiinnosta kuulla sitä teinidraamaa.

Eikö tässä vuosien saatossa jo pitäisi tiedostaa se että jos tekee uuden vuoden lupauksen niin ei siellä kuntosalilla nyt ainakaan kannata alkaa käymään? Se nyt on tullut tässä jo kymmenen vuoden kuluessa huomattua mutta ilmeisesti kaikki vaan luulevat olevansa etteivät he ovat niitä luovuttajia? Mitä sitten tekee lupaajasta luovuttajan onkin se kysymys? Eikö vain jaksa treenata? Tulee hiki? Huomaa että tulokset vaativat työtä? Ei tiedä mitä siellä tehdä? Ei ole tavoitetta? Mennään vain kun toinen menee? Se kaveri ei sitten tulekaan? Kerta jää käymättä niin sitten sinne ei mennä enää kun huomataan että löhööminen sohvalla on mukavampaa? On mukavampi olla tekemättä mitään?

Kuntosalille mentäessä on kyllä oltava jokin suunnitelma tai ohjelma. Jos kuntosalille vain menee että nyt haluan kuntoon niin ei se niin vaan kyllä toimi. Ellei itse keksi suunnitelmaa tai tiedä oikein mitä tehdä niin sitten kyllä kannattaa hankkia jokin valmis ohjelma tai palkata pt avuksi. Nykyään internetissä on niin paljon valmentajia ja erilaisia ohjelmia saatavilla että niiden avulla olisi paljon helpompi aloittaa kuntosaliharjoittelu. Ei silloin kun itse aloitin niin ollut mitään tuollaisia tai edes hyvä kun mitään tietoa oli saatavillakaan. Itse aloitin niillä asioilla joita olin tottunut tekemään jääkiekon kautta tai muuten vain satuin tietämään jotain.

Kuntosalin aloittaminen ilman tietoa tai apua on hyvinkin hankalaa sillä kuntosalilla voi tehdä niin paljon erilaisia asioita. Siellä on yleensä vain sormi suussa että mitä sitä tekisi kun nykyään salilla kun salilla on niin paljon erilaisia välineitä ja laitteita joilla voi treenata.

Kävin tekemässä ensimmäisen treenin PTVGYM Pitäjämäki 2.0:ssa ja täytyy sanoa että Pitäjänmäen PTVGYM:stä on tulossa hyvä kuntosali. Juurikin tulossa sillä kaikki uudet laitteet eivät ole vielä tulleet ja ne uudet laitteet jotka ovat Pitäjänmäen PTVGYM:lle tullut niin lupaa hyvää. Oikeastaan vielä kun katsoo listaa tulevista laitteista Pitäjänmäen PTVGYM:lle niin se on jopa mielestäni parempi kuin ne laitteet mitkä sinne ovat jo tulleet. Uusien laitteiden ansiosta treeneistä saa tehtyä monipuolisempia sillä ennen laajennusta ja uusia laitteita laite tarjonta on ollut aika suppea.

Olen viime vuosien aikana muutamia kertoja kokeillut trap bar tankoa mutta en ollut oikein koskaan tehnyt sillä kunnolla varsinaista treeniä. Tuolloin kyllä huomasin että liike ottaa todella paljon etureisiin mutta en oikein rekisteröinyt sitä itselleni kun olen ollut normaalin maastavedon puoleen. Se voi olla myös että kaikilla saleilla joilla olen treenannut vuosien saatossa aktiivisesti niin ei ole ollut käytössä trap bar tankoa. Myöskin muutamalla kuntosalilla oli sellainen "puolikas" trap bar tanko eli kun normaalisti trap bar tanko muodostaa sellaisen ympärän muotoisen kehyksen niin "puoli" trap bar tanko on sitten puolikas kehykseltään.

Lauantaina aloin suunnittelemaan käyntiä Tampereen Loaded:lla kun minulla on vielä 10-kerran kortista kertoja jäljellä ja en nyt tiedä kauanko olen vielä täällä päin ennen kuin kortti menee vanhaksi. Oikeastaan suunnittelin tällä viikolla käyväni kaksi kertaa Tampereen Loaded:lla treenaamassa kun tiistaina kävin tekemässä maastaveto treenin. Tuon treenin jälkeen ajattelin että voisin vielä käydä tällä viikolla toistamiseen tekemässä jonkun toisen treenin ja mieluiten arkena. Yksi vaihtoehto oli torstai jolloin vuorossa oli penkki treeni mutta tuolloin en mennyt ja perjantaina oli taas kerran vuorossa maastaveto treeni niin en halunnut nyt toista maastaveto & selkätreeniä tehdä toistamiseen samalla viikolla Tampereen Loaded:lla.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.