Intervallia ja seuraavana päivänä kovaa jalkatreeni kuntosalilla

16.11.2016 - 12:06

Asics Gel-Pulse 4 kengät vaihtuivat Asics Gel-Pulse 5 kenkiin joita ostin samalla kaksi paria kun halvalla lähti. Wigglestä lähti pari viikkoa sitten tilaus kun huomasin Asics Gel-Pulse 5 olevan hyvässä tarjouksessa noin 63€ ostohetkellä. Riippuen osto paikasta uusista Pulseista joutuu pulittamaan vähintään hieman yli 100€. Pulseista tuli kevään aikana uusi Gel-Pulse 6 malli joten viime vuotinen viitos malli lähti tämän vuoksi hyvään hintaan. Vielä kun vaihto tapahtui Pulse 4:sta niin koon kanssa ei tarvinnut miettiä vaan kengästä vielä tarkistamalla selvisi minkä kokoiset kengät piti tilata. Valko-musta-vihreä vaihtui valko-musta-oranssi väreihin eikä kengissä varman muita eroja taida olla. Vuotuinen väri päivitys eikä muuta tai näin ainakin luulisin. Pulse taitaa sijoittua Acics'en mallistossa Trainerin ja Culumuksen / Nimbuksen välimaastoon painon ja vaimennuksen perusteella. Pulse on neutraali kanta ja päkiä vaimennettu juoksukenkä.

Maanantaina oli vuorossa intervallitreeni iltapäivällä ja samalla uusien kenkien sisäänajo. Suunnittelin vähän meneväni aamulla juoksemaan kevyen kutosen, että olisin saanut kengät sisäänajetuksi ennen intervalleja. Aamun juoksu jäi väliin ja kenkien sisäänajo tapahtui intervalleissa. Ainoa hyvä asia oli se, että kengät eivät olleet "uudet" eli malli oli tuttu ja kengät olivat samanlaiset kuin vanhatkin. Kyllä kengissä vähän tuntui, että vaimennukset toimivat paremmin kuin vanhoissa kengissä. Huomaisin varmaan tämän eron helpommin jos lähtisin juoksemaan vanhoilla kengillä. 

[[{"fid":"238","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Sää oli paljon erilaisempi kuin mitä se on nyt ollut kun olen ollut juoksemassa intervalleja. Vettä ei satanut juoksu hetkellä vaikka aamun säätieto niin arvioi. Rata oli kuitenkin märkä jonka vuoksi se oli hieman liukas, mutta mikä ei häirinnyt juoksua. Märästä radasta  huolimatta radalla pystyi juoksemaan ihan normaalisti. Alkulämpöä kertyi kolmisen kilometriä minkä jälkeen lähdin heti vetämään vetoja. Tietenkin ensimmäisellä vedolla kävi vaihteeksi siten, että en saanut kellotettua sitä. Kun lähdin tekemään ensimmäistä vetoa niin olin painanut kellon pauselle kun piti laittaa uusi kierros käyntiin. Näitä on minulle nyt silloin tällöin tapahtunut ja kyllä se taas harmitti. Vedon tekeminen  ettei tiedä vetoon kulunutta aikaa on turhauttavaa, koska sitä ei voi sitten verrata muihin mitenkään. Tuntui että se meni hyvin, mutta se oli vain tuntuma. Intervallitreenissä tein viisi 600m vetoa 200m kävely palautuksella ja yhdestä en siis saanut aikaa. Vetojen jälkeen juoksin vielä yhden kilometrin aikakokeen. Vedot menivät 2.40min - 2.52min väliin ja vain yksi alkoi 2.5x alkuisella ja muut osuivat 2.4x min aikoihin. Kilometrin aikakoe meni aikaan 4.20min.

[[{"fid":"237","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"446","width":"340","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Maanantain intervallitreeni oli jälleen raskas ja olin illalla todella väsynyt. Olin vielä tänään vähän väsynyt intervalleista sekä jalat olivat hieman jumissa ja niistä huomasi intervallit. Tänään oli vuorossa jalkatreeni kuntosalilla, mutta päivällä vähän mietin selkätreenin tekemistä. Selän tekeminen oli mielessä vain hetken ja palasin nopeasti alkuperäiseen suunnitelmaan tehdä jalat. Tein viimeviikolla jalkatreenin perjantaina ja tähän vielä maanantaina intervallitreeni niin jalat olivat olleet koetuksella viimeaikoina. Tästä syystä piti hieman miettiä mitä kuntosalilla kannatti tehdä ja miten. Miten jalat kestävät eri liikkeet kuten kyykyn? Hyvinhän se kesti kyykyn tekemisen missä tein 4x15 seteillä syväkyykkyä. Syväkyykky meni hyvin vaikka tein kymmenentoiston sijasta viisi lisää eli 15:sta, mutta ratkaisevin asia tässä oli painojen valinta. Tein syväkyykkä 80kg:lla enkä lähtenyt edes kokeilemaan 100kg:lla saati yli. Kyykyn tememisen voi helposti pilata liian suurilla painoilla sarjat voivat jäädä vajaaksi tai se yleisin eli teko kulma jää liian pieneksi.

Hyvin menneen syväkyykyn jäkeen lopputreeni menikin sitten myös "helposti". Toisena liikkeenä tein pohkeet smithissä seisten 4x10 settinä. Tämän jälkeen siirryin tekemään reisiä etureisikoneessa takareisipotkuina sekä normaalina etureiden tekona. Takareisipotkuilla kokeilin lisätä painot 45kg ja kokeilla pysyykö etureisikone painoillaan. Muutama viikko sitten yritin tehdä yhden sarjan 50kg:lla, mutta silloin etureisikone liikkui hieman. Tänään onnistuin tekemään 45kg:lla ilman etureisikoneen liikkumista. Painon vaihtaminen 40kg:sta 45kg tuntui paljolta. Ajattelin nyt siirtyä tekemään takareisipotkua normaalisti 45kg:lla, jolloin siirtyminen 50kg voisi onnistua ilman etureisikoneen liikkumista. Takareisipotkujen jälkeen tein etureisia 10kg korotus- & tiputussarjana alkaen 30kg:sta käyden 100kg ja takaisin 30kg. Tänään tuon tekeminen tuntui helpommalta mitä se on nyt mennyt, mutta tämä saattoi olla vain yksittäinen kerta. Etureisikoneessa kyllä sattuu olemaan vielä lisää painoja ja voisihan sitä kokeilla tehdä esim 5kg korotuksilla.

Jalkatreeni

  • Syväkyykky 4x15 80kg
  • Pohkeet seisten smith 4x10 180kg
  • Takareisipotku 4x12 45kg
  • Etureidet: 10kg korotukset 8 toistoja, tiputus 10kg 8 toistoa alkaen 30kg päättyen 100kg 

 

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.