Lohen valmistaminen airfryerillä aka airfyer lohen valmistus

14.10.2023 - 14:37

Tällä viikolla tuli vaihteeksi ostettua ihan normaalia lohta kun viime aikoina olen taas innostunut ostamaan loimutettua tai savustettua lohta. Tänään sitten kun tein lohta airfyerilla niin ajattelin samalla kuvata sen. Tein tuossa jo muutamia viikkoja sitten airfyer pekoni valmistus ohjevideon ja tällä kertaa on sitten vuorossa lohen valmistus airfyerilla. Lohen valmistus airfyerilla on paljon yksinkertaisempaa kuin pekonin sillä pekonin valmistuksessa käytän foliota airfyerin pohjalla mikä tekee siitä "haastavempaa".

Lohen tekeminen airfyerilla on muuten samanlainen prosessi kuin uunissa tehtynä mutta vain kolme kertaa nopeampaa. Kuitenkin airfyer päästelee jotain höyryjä ulos airfryeristä koko tuon ajan niin suosittelen pitämään liesituulettimen päällä koko ajan ja vielä senkin jälkeen kun airfryer on valmis. Itse laitan liesituulettimen täysille minkä lisäksi otan vielä Dyson tuulettimen tuohon keittiöön "huutamaan".

Tein videon siitä millä perusteella ostan 4K bluray julkaisun? Käyn videolla läpi mitä asioita tarkistan ensin 4K bluray julkaisusta sekä kerron erilaisia esimerkkejä.

Parantaako kalliimpi virtajohto tai virtasuodatin äänenlaatua tai kuvanlaatua?

Sain viimein aikaiseksi tehdä Youtube-kanavan fyysisen median jutuille joita olen kirjoittanut täällä blogissa ja mitä olisi nyt tarkoitus jakaa myös videon kera. Ensimmäinen video on nyt julki missä kerron Mitä dvd, bluray ja 4k bluray hankintoja tein kesällä?

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.