Far cry 6 PS5 kokemuksia

03.07.2023 - 10:53

Sain tuossa eilen pelattua Far cry 6:sen läpi Playstation 5:lla. Tämä oli nyt ensimmäinen Far Cry peli sitten Far cry 2:n mitä pelasin konsolilla. Aikoinaan hankin Far cry 4:n pc:lle ja kun olin pelannut sen läpi niin hankin Far cry 3:n pc:lle. Tuossa jossain välissä tuli sitten hankittua Far cry 5 myös pc:lle mutta jostain syystä sen pelaaminen jäi johonkin kohtaan ja on nyt ainoa Far cry peli 3 - 6:n välillä mitä en ole pelannut läpi. Far cry 1 pelasin aikoinaan läpi myös mutta muistaakseni Far cry 2 taisi jäädä myös jonkin kohtaan kesken.

Minun oli tarkoitus jättää Far cry 6 hankkimatta ainakin siihen asti että jatkaisin Far cry 5 loppuun. Myös minun oli tarkoitus ostaa Far cry 6 pc:lle eikä konsolille. Kuitenkin jouluna olin käymässä maalla ja käydessäni Citymarketissa huomasin pelin olevan punaisella tarralla 15€. Tästä syystä hankin sitten pelin extemporeen Playstation 5:lle.

Far cry 6 oli nyt ensimmäinen kunnon fps-peli konsolille pitkään aikaan. Tämän myös huomasin kun aloin pelaamaan Far cry 6:sta Playstation 5:lla. Alkuun otti oman aikansa kun totuin tähtäämään ja ampumaan ohjaimella. Kyllä tuohon sitten tottui mutta kyllä siinä hieman aikaa meni. Myöskin tuohon piti toistamiseen totutella kun joulun jälkeen aina tähän pääsiaiseen olin pelaamatta Far cry 6:sta niin kuin Playstation 5 ylipäätänsä.

Yleisesti Far cry 6 oli kuin edelliset osat eli sen puoleen peli oli helppo aloittaa ja pelata. Tietenkin Far cry 6:ssa oli omat lisensä ja eronsa aikaisempii versioihin mutta niistä nyt en osaa sen paremmin sanoa mitä. Far cry 5 pelaamisesta on niin kauan aikaa ja peli jäi muutenkin kesken. Far cry 3 vai 4 muistan sen että jotain kukkia piti kerätä ja eläimiä metsästää. Kuitenkaan Far cry 6:ssa pärjää hyvin ilman metsästyksiä vaikkakin kalaa pitää onkia. Muuten kerättävää riittää ja jotain asioita pitääkin kerätä että saa päivitettyä aseita.

Minulla oli yksi suurempi ongelma Far cry 6:sen kanssa ja se oli sitäkin suurempi. Avoin maailma ja mitä tehdä seuraavaksi? Alussa juoni oli paremmin seurattavissa mutta jossain vaiheessa tekeminen meni enemmän tutkimiseen ja pyörimiseen. No tämä oli loppujen lopuksi hyvä asia siinä mielessä kun lopulta jatkoin tarinaa eteenpäin niin pääsin aina lähelle kun olin vallannut läheltä paikan mihin pystyi ”teleporttamaan” itsensä.

Yleisesti kerttävää ja aseita näytti olevan paljon tarjolla mutta hyvin varhaisessa vaiheessa tajusin pelata kiväärillä missä oli suhteellisen suuri tähtäin, kaikuluotain sekä panssari luodit. Ihan ok suurunen tähtäin oli siinä mielessä optimaali että se toimi hyvin lähelle ja kauas. Panssari luodit sitten auttoivat kaatamaan vartijoita joilla oli kypärät tai muuta varustetta. Kiväärin lisäksi minulla oli sitten vielä konekivääri lähitaistelua varten sekä ”tussari” / sinko tai lopuksi jousipyssy räjähtävillä nuolilla. Näillä hoitui sitten helikopterien alas ampuminen sekä ilmatorjunnan räjäyttäminen.

Far cry 6 tarjosi aikalailla sitä samaa kuin aiemmin eli ei se oikein pettänyt. Toisaalta peli ei tarjonnut oikeastaan mitään ihmeellistä aikaisempiin osiin verrattuna. Ainakin Playstation 5 versio toimi sulavasti ja hyvin mutta ajoittain kun laitoin konsolin rest-tilaan ja aukaisin sen uudestaan niin ilmeini joku ääni bugi. Osa äänistä kuului mutta osa ne tärkeimmät eivät esimerkiksi räjähdykset, ampumiset tai ajoneuvolla ajo. Yleisesti muuten peli toimi ilman sen ihmeellisempiä bugeja ja kaatuiluita. Pari kertaa kyllä peli kaatui sekä oli tilanteita joissa vartija ampui seinän läpi.

Yleisesti ihan hauska ja viihdyttävä peli 15€ hintaan. Sain Far cry 6 kulumaan aikaa ~50 tuntia mutta pelin juonen saa pelattua kyllä läpi nopeamminkin. Myöskin peliin saa vielä kulumaan enemmän aikaa sillä en kerännyt ja tehnyt kaikkia asioita mitä oli löhistöllä.

Sain viimein aikaiseksi tehdä Youtube-kanavan fyysisen median jutuille joita olen kirjoittanut täällä blogissa ja mitä olisi nyt tarkoitus jakaa myös videon kera. Ensimmäinen video on nyt julki missä kerron Mitä dvd, bluray ja 4k bluray hankintoja tein kesällä?

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.