Parin viikon loman aikana paino nousi 4 kiloa sekä jälleen olen aloittamassa dieettiä

13.05.2019 - 08:00

Taas kerran olen aloittamassa dieettiä maanantaina. En edes tietä monesko "dieetti" nyt alkaa sillä tunnun olevan kokoajan dieetillä. Aloitin vuoden vaihteessa dieetin mikä ei oikein sujunut siten kuin olisin sen halunnut sujuvan. Ehkä halusin parempia tuloksia nopeammin ja dieetti tuntui polkevan paikoilleen ensimmäisen neljän viikon jälkeen. Joskus huhtikuussa tai sen aikana siirryin enemmänkin semi-dieetille tai dieetiltä pois. Viimeiset pari viikkoa olen ollut talvilomalla ja olin päättänyt etten dieettaa tuona aikana ja tämä sitten näkyikin vaa'alla heti.

Sunnuntaiaamuna kävin vaa'alla sekä mittasin vatsasi ympärysmitan ennenkuin aloitin uuden dieetin. Vuoden alkuun verrattuna en tehnyt kumpaakaan asiaa näistä vaan kävin ensimmäisen kerran vaa'alla vasta ensimmäisen viikon jälkeen ja mittaamisen jätin kokonaan väliin kun en löytänyt tällöin nauhamittaa. En siis tuolloin ottanut mitään tietoja ylös lähtötilanteesta joten tuon dieetin seuranta oli aika olematonta. Tästä johtuen halusin petrata dieetin edistymistä niin otin tietoja ylös ennen dieetin ensimmäistä päivää.

Kahden viikon talviloman aikana painoni nousi neljä kiloa tai ainakin paino oli neljä kiloa enemmän kuin viimeksi kun kävin vaa'alla. Tuosta viimeisestä vaa'alla käymisestä oli kuitenkin jonkin verran aikaa joten en voi ihan varmaksi mennä sanomaan, että juurikin viimeisen parin viikon aikana lihoin neljä kiloa. Loman aikana söin ohi mutta kävin kuitenkin aktiivisesti treenaamassa sekä muutamia kertoja kävelylenkeillä. Tuo ei kuitenkaan auttanut siinä mielessä, että parin viikon aikana tuli syötä kaikenlaista.

Kuitenkin tuli taas huomattua se asia omalta kohdaltani, että kun alan syömään hieman pitempäänkin ohi siitä mitä normaalisti syö niin paino alkaa nousemaan todella nopeasti. Dieetin lähtötilanne onkin nyt painon osalta 119.5kg eli samoissa suhteissa kun vuoden alussa. Kuitenkin salivyö menee vielä samaan reikään kun viimeksi vyötä piti löysätä yhden reiän taakse päin. Tällä kertaa vatsan ympäryysmitta oli 107cm ja kun vuoden alussa en sitä mitannut niin en tiedä eroa vuoden alkuun verrattuna. Juurikin tuohon 107cm lukuun tulen enemmän kiinnittämään huomiota kuin 119.5kg painoon.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?

Lainasin kaverilta Ranskalaisen Ei sanaakaan bluray:n (Tell No one) ja kun olin sitä alunperin katsomassa huomasin että Panasonic UB820 4K bluray soitin näytti laitteen näytössä vain stop. Yritin painaa Panasonic UB820 4K bluray soittimen kaukosäätimessä valikko ja play näppäimiä minkä jälkeen poistin levyn soittimesta ja putsasin sitä. Tämän jälkeen laitoin Ei sanaakaan bluray:n takaisin Panasonic UB820 4K bluray soittimeen mutta lopputulos oli sama ja taisin tehdä levy puhdistuksen vielä toistamiseen.