Apinaote kyykyyssä: siirryin myös kyykyssä käyttämään apinaotetta

06.10.2024 - 13:24

Olen käyttänyt apinaotetta jo vuosia lähes kaikissa mahdollisissa liikkeissä ja nyt myös pari viikkoa sitten myöskin kyykyssä. Olen huomannut että kun teen liikkeet apinaotteella niin silloin saan liikkeen kohdistumaan paremmin kyseiseen lihakseen sekä forkut (kyynervarret) ottavat vähemmän osumaa hyvässä mielessä. Tietenkin tämä vaikuttaa kyynervarsien (forkkujen) kehittymiseen mutta vastaavasti se karsii kyynervarsiin (forkkuihin) kohdistuvaa mahdollista kipua ja rasitusta. Esimerkiksi ylä- ja alataljan tekeminen apinaotteella vähentää kyynevarsiin kohdistuvaa rasitusta sekä saan taljaliikkeet tuntumaan paremmin selässä.

Se taisi olla kaksi ja puoli viikkoa sitten PTVGYM:llä kun minun oli tarkoitus tehdä keskiviikkona kyykkyä mutta kaikki räkit olivat käytössä jopa monolift. Monolift sitten vapautui ja päätin mennä siihen kyykkäämään kun en jaksanut enää odotella. Viime monolift kerrasta olikin jo aikaa ja sen kyllä huomasi kun monoliftin säätämisessäkin kului aikaa. Lopulta sitten kun pääsin aloittamaan kyykyn ja tekemään pitkästä aikaa kyykkytangolla mikä on normaalia tanko paksumpi niin päätin ihan yhtäkkiä tehdä kyykkyä apinaotteella.

Alusta asti paksumpi tanko tuntui liian oudolle kun en ollut sillä tottunut tekemään mutta jotenkin tuo apinaote tuntui jotenkin helpottavan tangon asennon saamista paremmin. Samalla myös huomasin että apinaote tuntui luontevalta tavalta tehdä kyykkyä ja tanko tuntui pysyvät ihan normaalisti paikoillaan. Lopulta päädyin vaihtamaan monoliftin normaaliin räkkiin kun sellainen vapautui kun paksumpi tanko ei vain tuntunut luontevalta ja olen muutenkin tottunut kyykkäämään normaalilla räkillä.

Kun vaihdoin monoliftin normaaliin räkkiin niin jatkoin apinaotteen käyttämistä alkuun mutta kun pääsin 200kg painoihin niin siinä kohtaan vaihdoin takaisin normaaliin otteeseen. Taisin tehdä kyseisessä treenissä kyykkyä apinaotteella ainakin 160kg painoihin asti mutta en nyt muista teinkö apinaotteella enää 180kg ja 200kg painoilla. Kuitenkin heti seuraavassa treenissä saman viikon lauantaina käytin apinaotetta alusta loppuun saakka vaikka tein kyykkyä treeniä ketjuilla. 

En huomannut missään vaiheessa kyykky treeniä että edes ote olisi vaihtunut ja huomasin myöskin että apinaotteella kyynervarret (forkut) tai yleisesti kädet eivät saaneet rasitusta. Varsinkin aikoinaan kun kokeilin lowerbar kyykkyä niin käsivarret olivat todella kovilla ja kyykky treenien jälkeen kädet olivat kipeänä. En nyt ole varma kuinka paljon highbar kyykky on rasittanut käsiä (kyynervarsia) mutta varsinkin raskaimmilla painoilla kädet ovat ainakin hieman saaneet rasitusta mitä apinaote poistaa.

Myöskin sitten se että heti ensimmäisessä apinaote kyykky treenissä sain tehtyä uuden pysäytyskyykky ennätyksen ketjuilla kertoo vain siitä että otteen vaihtaminen ei ainakaan vaikuttanut negatiivisesti kyykkäämiseen. Kuitenkaan se että apinaote olisi ollut syy ja seuraus pysäytyskyykky ennätykselle niin sitä se ei ole. Tuosta on nyt pari viikkoa ja olen tuosta lähtien kyykännyt vain apinaotteella mikä tuntuu kuin olisin tehnyt niin aina.

No niin nyt pääsen vihdoin oikeaan hetkeen myöskin kirjoituksien osalta kun kirjoitus hetken sunnuntai-iltana olen saanut päätökseen yhdeksännen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Se että koska sitten julkaisen tämän niin on asia erikseen mutta tulen tämän kuitenkin julkaisemaan ennen kuin saan tehtyä kymmenen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Tämä yhdeksäs viikko oli erikoinen ja historiallinen vaikka edellisellä viikolla eli kahdeksannella viikolla minulla alkoi tuntumaan olemaan motivaation kanssa ongelmia.

Kahdeksas viikko kolmen penkki treenin viikolla tuotti jälleen kerran ennätyksiä mutta myöskin epäonnistumisen. Sain juuri eilen kirjoitus hetkestä tehtyä yhdeksännen viikon ja nyt siis kirjoitan tätä kahdeksatta viikkoa eli pian olen saanut blogin kirjoitukset kiinni oikeaan aikaan. Kahdeksas viikko oli nyt myös ensimmäinen viikko kun oikeasti aloin huomaamaan henkistä väsymistä kolmen penkki treenin viikoissa. Lähinnä siltä kannalta että aloin huomaamaan motivaation puutetta tehdessäni ja meniessäni tekemään penkki treeniä.

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.