Tuli aloitettua jälleen dieetti uudella ruokavaliolla ja vähillä hiilareilla

30.06.2017 - 10:33

Maanantaina tuli aloitettua "jälleen" eräänlainen dieetti kokeilu mitä on nyt takana neljä päivää ja viides menossa. Käytännössä karistin hiilarit pois päivään kahdesta suurimmasta ateriasta ja korvasin hiilarin joko rasvoilla tai proteiinilla, mutta suurin muutos itselleni oli ottaa salaatit mukaan. En ole taas pitkään aikaan syönyt hirveästi mitään salaattia tai vihanneksia joten päätin ottaa ne mukaan päivän yhteen ateriaan mikä on ollut päivän viimeinen eli iltapala. Tällöin kun syön salaatit eli vihreän illalla niin minun ei tarvitse ottaa aineksia aamulla mihinkään rasiaan vaan voin ottaa ainekset suoraan jääkaapista lautaselle. Tämä helpottaa ja vähentää rasioiden määrää mitkä otan mukaan töihin. Aterian runko kuitenkin koostuu kanasta ja kananmunasta joten katsoin tämän olevan helpointa olevan ateria minkä syön kotona. Tämän aterian paikka olisi voinut olla ennen treeniä mutta päätin sen olevan treenin jälkeen sillä haluan ison aterian syötäväksi treenin jälkeen. Vastaavasti ennen treeniä on tullut vedettyä vain mustikkasmoothie mikä täyttää aluksi mutta mikä kuitenkin sulaa nopeasti.

En ole laskenut makroja tällä kertaa vaikka minun piti tehdä näin. Kuitenkin hiilarit on todella minimissään ja luulisin niiden olevan 50g per päivä. Ainakin ne ovat reilusti alle 100g per päivä ja suurimman osan hiilareista otan treenijuomassa. Treenijuomani on sisältänyt tällä viikolla Octanea ja Maltoa eli aminohappoja (BCAA) ja glutamiinia hiilarin kanssa. Otin hiilarin treenijuomaan ihan sen takia, että jaksaisin treenata sillä päivän ateriat ovat todella pieniä eikä niistä saa nyt hirveästi energiaa.

 

My #postworkoutmeal and last #meal today #proteinfood #cleaneating #eveningsnack #greenfood #gymfood #easyfood

A post shared by Tuomas Välimaa (@tvalimaa) on

Tein myös sellaisen päätöksen, että jätin palautusjuoman väliin ja syön sitten "suuremman" iltapalan. Olen välillä nyt kokeillut ennen tätä viikkoa, että olen syönyt päivän suurimman aterian illalla minkä lisäksi on tullut otettua palautusjuoma. Kuitenkin nyt päätin jättää palautusjuoman ottamatta sillä treenin jälkeen tulee kuitenkin heti syötyä kanaa, kananmunaa ja rasvoja. Näin ollen saan ateriasta saman mitä saisin palautusjuomasta niin katsoin tällä kertaa olevan parempi jättää palautusjuoma juomatta. Säästää siinäkin sitten Whey ja Malto pusseista seuraaviin kertoihin kun ei tule ihan koko ajan niitäkään käytettyä.

Iltapalana toimii siis kana, kananmuna, avokaado ja jotain muutamaa vihreää salaattiainesta oliiviöljyn kera. Näin saan sitten illalla vielä ihan ateriasta proteiinia ja rasvaa sekä hieman hiilariakin. Tällä aterialla sitten jaksaakin hyvin aamupalaan asti minkä olen syönyt aamulenkin jälkeen eli siinä kahdeksan - puoli yhdeksän välissä. Aamulenkit ovat olleet tällä viikolla "poikkeuksellisesti" kävelylenkkejä sillä alkuviikosta minulla oli vielä selän kanssa hieman "ongelmia" enkä halunnut rasittaa alaselkää juoksulla yhtään sen enempää sillä halusin kuitenkin tehdä kyykkyä jalkatreenissä. Aamukävelyt ovat olleet kestoltaan siinä 30min - 40min väliltä.

Päivän ateriat dieetillä:

  • Kaurapuuro + Chian siemenet + puolikas banani
  • Kana, raejuusto, fetajuusto + oliiviöljy
  • Rahka + cashewpähkinöitä
  • Proteiini mustikkasmoothie
  • Whey 100 + kreatiini ennen treeniä
  • Kana, kananmuna, avokaado, salaattia + oliiviöljyä

No niin nyt pääsen vihdoin oikeaan hetkeen myöskin kirjoituksien osalta kun kirjoitus hetken sunnuntai-iltana olen saanut päätökseen yhdeksännen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Se että koska sitten julkaisen tämän niin on asia erikseen mutta tulen tämän kuitenkin julkaisemaan ennen kuin saan tehtyä kymmenen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Tämä yhdeksäs viikko oli erikoinen ja historiallinen vaikka edellisellä viikolla eli kahdeksannella viikolla minulla alkoi tuntumaan olemaan motivaation kanssa ongelmia.

Kahdeksas viikko kolmen penkki treenin viikolla tuotti jälleen kerran ennätyksiä mutta myöskin epäonnistumisen. Sain juuri eilen kirjoitus hetkestä tehtyä yhdeksännen viikon ja nyt siis kirjoitan tätä kahdeksatta viikkoa eli pian olen saanut blogin kirjoitukset kiinni oikeaan aikaan. Kahdeksas viikko oli nyt myös ensimmäinen viikko kun oikeasti aloin huomaamaan henkistä väsymistä kolmen penkki treenin viikoissa. Lähinnä siltä kannalta että aloin huomaamaan motivaation puutetta tehdessäni ja meniessäni tekemään penkki treeniä.

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.