Pääsiäisen kuntosalitreenit 3 / 3

16.11.2016 - 12:06

Pääsiäisen kuntosalitreenit ovat nyt takana päin ja varmaan ovat myös treenit pääsiäisen osalta tehty. Jalat tai tarkemmin reidet ovat ihan kamalassa kunnossa. Eilinen juoksu vain pahensi asiaa. Vielä eilen jalat olivat ihan ok kunnossa, mutta tänään aamulla herätessäni huomasin jalkojen olevan huonommassa kunnossa kuin eilen. Istuminen tuntuu vain pahentavan asiaa tai ainakin jalat menevät silloin jumiin. Portaiden meno alaspäin oli ihan surmaa kun ylöspäin pääsi vielä hyvin. Normaali käveleminen tuntui helpommalta mitä enemmän käveli, mutta nousemisesta ja kyykkimisestä tuntuu kipua reisissä. Vaikka jalat ovat jumissa niin se ei estänyt tietenkään tänään kuntosalitreeniä. Kävellessäni kuntosalille sain jalkoja auki sekä muutenkin salilla ollessani jalat olivat paremmassa kunnossa kun olin suhteellisen paljon liikkeellä enkä istunut paljoa. Treenin tekemiseen jaljat eivät vaikuttaneet mitenkään.

[video:https://www.youtube.com/watch?v=rit03jmaReQ]

Treeni alkoi tänään taas noin 12 aikoihin ja minulla oli taas vähän epäillyksiä jaksamisen kanssa. Minulla kun sunnutain treenit ovat menneet vähän miten ovat, kun olen mennyt salille sunnutaisin 13 - 14 aikoihin. En tiedä kuinka paljon asiaan tänään vaikutti suhteellisen täyteläinen aamupala, mutta luulisin sen olevan suuri. Yleensä kun olen ennen sunnutain treeniä syönyt vain muutaman leivän ja tänään söin ihan kunnolla. Ennen kahdeksaan olin syönyt muutaman leivän ja puolitoista tuntia ennen treeniä söin vielä mummulassa muutaman lätyn. Heräsin tänään vähän jälkeen seitsemän ja söin kunnollisen aamupalan josta muodostuu tunteja enemmän hereilläkin kun normaalisti sunnutaina ja tukeva syöminen ennen treeniä. Normaalisti kun herään sunnuntaisin 9 - 10 aikoihin ja syön sen pari leipää ennen treeniä niin ei ole kyllä ihme jos tulokset ovat normaalia huonommat. Sunnuntaisin pitäisi mennä vasta 15 - 16 aikoihin salille ja syödä ennen treeniä kunnolla tai syödä vain paremmin aamulla jos kuntosalille menee jo 12-14 aikoihin.

Rinta & ojentajat

  • Penkki 1x10 70kg, 1x3 120kg, 2x4 140kg, 1x6 120kg
  • Vinopenkki smith 1x10 70kg, 3x10 90kg
  • Dippi 20kg lisäpaino 1x10, 1x9, 1x7
  • Ojentajapunnerrus taljassa naru 3x10 30kg
  • Superina ojentajapunnerrus taljassa normi 3x10 60kg, ojentajapunnerrus taljassa normi leveä 3x10 30kg
  • Yhden käden ojentajapunnerrus taljassa vastaotteella 3x10 15kg
  • Rintaprässi 90kg alkaen 10kg tiputussarja 10kg asti
  • Beck-deck 3x10 40kg 

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.