Kahvi "hifistely" alkaa jauhamalla kahvipavut itse

12.11.2017 - 18:43

Minulla on ollut jo tovin suunnitelmissa hankkia itselleni kahvimylly joka nyt tuli viimein ostettua. Tällä kertaa vain päätin hankkia kahvimyllyn miettimisen sijaan. Töissä on tullut käytettyä kahvimyllyä aika aktiivisesti niin varmaan tuosta syystä tein hankinnan myös kotiin. Olen kahvimyllyä jo pidempään miettinyt mutta en ole vain saanut aikaiseksi ehkä sen takia, että kotona tulee juotua kahvia suhteellisen vähän. Lähinnä viikonloppuisin keitän kahvia kotona sillä arkisin kahvit tulee juotua käytännössä vain töissä.

Nyt viikonloppuna Cdonista sai Wilfan tuotteista -20% minkä johdosta olin jo melkein tilaamassa sieltä kahvimyllyä itselleni. Kuitenkin huomasin Wilfa CG-110B maksavan Prismassa lähes yhtä paljon tarjouksen jälkeen joten päätin hakea sen suoraan Prismasta jotta sain kahvimyllyn käyttöön heti. Halusin kahvimyllyn joka ei nyt hajoaisi heti ja olisi ihan käytettävä, mutta samalla en viitsinyt maksaa kahvimyllystä hirveästi. 55€ oli ihan hyvä hinta tuolle laitteelle ja en ollut edes ajatellut ostavani yli 100€ kahvimyllyä kun katsoin ettei kahvimyllyyn kannata ihan niin paljoa satsata.

Wilfa CG-110B Il kahvimylly

Kahvimyllylly saa tuoreenpaa kahvia, mutta se ei tule ihan ilmaiseksi verrattuna valmiiksi jauhettuun kahviin. Ensinnäkin papukahvi maksaa kaupassa enemmän kuin valmiiksi jauhettukahvi. Toiseksi pavut tavut tarvitsee jauhaa aina ennen keittämistä mikä tuo lisää pieniä asioita huomioitavaksi. Kahvimylly vie hieman tilaa ja se tarvitsee myöskin sähköä mikä tarvitsee ottaa huomioon minkä lisäksi papujen jauhamisesta tulee hieman siivoamista sillä jauhettu kahvi leviää helposti kahvimyllystä ja rasiasta pöydälle. Kaikki tämä vie tietenkin aikaa mikä lisää kahvin keiton valmistumisen aikaa kun aluksi punnitset oikean määrän papuja minkä jälkeen kahvimylly jauhaa pavut ja sitten hieman siivoat jälkesi mitä jauhaminen tuottaa. Tietenkään tämä ei vie nyt niin hirveästi aikaa mutta kuitenkin.

Wilfa CG-110B Il kahvimylly

Minulla ei ole hirveän monesta kahvimyllystä kokemusta joten vaikea minun on lähteä arvioimaan mitä ainakin kalliimmat kahvimyllyt tarjoavat ja tekevät. Olen käyttänyt töissä Wilfan Svart Aroma sekä Wilfan Svart Nymalt sekä nyt Wilfa CG-110B kahvimyllyjä ja käytännössä ne ovat melko samanlaisia muutamia pieniä eroja huomioiden. Mitä tulee itse jauhatuksen laatuun niin mielestäni kaikki nämä kahvimyllyt jauhavat aikalailla samanlaista tavaraa. Omasta mielestäni Wilfa CG-110B on 55€ hinnalla erittäin hyvä ja toimiva kahvimylly missä on kuitenkin jotain pieniä puutteita, mutta ei mitään suuria.

Wilfa CG-110B Il kahvimylly

Yksi puute omasta mielestäni on se, että laitteessa ei ole mitään erillistä virtakatkaisinta joten jos haluaa kahvimyllystä varmasti virran pois niin ainoa asia on ottaa johto pois seinästä. Tämä on tehtävä silloin kun konetta huoltaa / siivoaa ettei kone lähde itsellään päälle. Myöskin kun kahvimylly on pidempään poissa käytöstä niin tällöin on parempi ottaa kone pois virrasta. Toinen asia on, että kalliimmissa Wilfan malleissa Svart Aroma sekä Svart Nymalt on käytössä jauhatusaika verrattuna CG-110B kahvimyllyn kupin määrään. Wilfa CG-110B kahvimyllyssä siis määritellään jauhatuksen karheus minkä jälkeen kupin määrä kun Svart Aroma sekä Svart Nymalt kahvimyllyissä määritellään jauhatuksen aika. Sama asia mutta hieman "vaikeammin" vain määritelty.

Kaikissa kolmessa käyttämässäni kahvimyllyssä on ollut sama asia mistä ei varmaan pääse millään kahvimyllyllä eroon eli jauhetun kahvin siivo. Kaikki alkaa siitä vaiheesta kun säiliö otetaan pois kahvimyllystä. Itsessään jo säiliö tuottaa siivoa sekä kahvimylly itsessään sillä säiliön ottaminen kahvimyllystä pursuttaa jauhettua kahvia ympäriinsä. Tämä tekee koko prosessista ei niin siistiä sillä kahvimyllyn ympärillä on helposti hyvinkin paljon jauhettuakahvia vaikka yrittääkin käyttää kahvimyllyä siististi.

Yleisellä tasolla Wilfa CG-110B ajaa asiansa ihan hyvin sillä sillä saa jauhettua niin espressoa kuin suodatinkahvia. Jauhatuksen karkeuden pystyy itse säätämään juuri sellaiseksi kuin haluaa tai tykkää. Jos tai kun ei halua panostaa kahvimyllyyn hirveästi niin ainakin Prismasta 55 euron hintaan tämä on ihan hyvä hankinta.

Kirjoitin tuossa viimeksi että olen mennyt puhtaalla ruokavaliolla nyt vuoden verran eli jätin kaiken makean ja herkut pois ruokavaliosta. Tämä siis tapahtui viime kesänä jolloin karsin kaiken makean ja herkkujen syömisen pois. Tuota muutosta jatkui noi puolen vuoden verran kun sitten päätin että alan syömään hieman enemmän. Vuoden vaihteessa sitten lisäsin hieman syömistä ja silloin myös tuntui että kroppani alkoi kiristymään ja painoni alkoi hieman laskemaan kun aloin syömään enemmän. Ainoat herkut vuoden aikana ovat olleet jäätelö, Hooksin ja Siipiweikkojen boneless kanat sekä pakaste pizzat.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Tein tuossa viime viikolla Vammalassa ollessani lihapullia airfyerilla ja nyt kun palasin kotiin niin ajattelin tehdä niistä samantien videon. Lihapullien tekeminen airfryerissä on todella nopeaa ja helppoa. Aikaa menee yhteensä 15 - 20 minuuttia kun välineet on otettu esille ja siihen kun lihapullat on valmiina sekä välineet on laitettu takaisin paikoilleen. Käytännössä lihapullat tehdään ihan normaalisti minkä jälkeen ne laitetaan airfryeriin. Airfyeristä laitetaan vain 200 astetta ja viisi minuuttia minkä jälkeen lihapullia hieman käännellään ja sitten sama 200 astetta ja 4 - 5 minuuttia uudestaan. Aika riippuu ihan siitä millaisia lihapullia haluaa sekä minkälainen airfryer on käytössä.

Tätä asiaa olen monesti täällä kirjoitellut ja salilla useiden ihmisten kanssa puhunut että kun syön puhtaasti läpi viikon niin jaksan paremmin treenata. Syön käytännössä koko viikon puhtaasti maanantaista sunnuntaihin paitsi sitten perjantaina ja tai lauantai-iltana syön jotain "parempaa" tai muuten ohi. Tietenkin sitten on myöskin päiviä ja ajanjaksoja kun myös muina päivinä tulee syötyä jotain "hyvää" tai ohi ruokavalion mutta sekin tapahtuu vain vasta treenin jälkeen. Kun syön ennen treeniä vain puhdasta ruokaa niin saan pidettyä energia tason ja jaksamisen hyvänä treeniin asti ja sitten treenin jälkeen kun on väsynyt niin silloin voi tarvittaessa herkutella jos haluaa.