Alavinopenkin tekeminen käsipainoilla ja tangolla kokemuksia

07.02.2018 - 13:15

Olen oikeastaan vasta viimeaikoina alkanut tekemään alavinopenkkiä vapalla tangolla kun yleisesti olen tehnyt alavinopenkkiä käsipainoilla tai smith-laitteessa. Olen jostain syystä "jämähtänyt" tekemään normaalin penkin ihan nomaalissa penkissä ja suosinut vinopenkissä sekä alavinopenkissä enemmänkin käsipainoja. Aina välillä vaihtelun vuoksi olen sitten tehnyt vinopenkin tai alavinopenkin smith-laitteessa. En tiedä miksi olen vinopenkissä sekä alavinopenkissä "karttanut" vuosien aikana vapaalla tangolla tekemistä. Toisaalta kun nyt viime aikoina olen alkanut käyttämään vinopenkissä ja alavinopenkissä vapaata tankoa niin se on tuntunut enemmän "uudelta" mikä on toisaalta vaan hyvä asia, että saa jotain "uutta".

Varmaan itselleni on aina vaikuttanut enemmänkin se, että käsipainoilla on nopeampi ja helpompi tehdä vinopenkkiä sekä alavinopenkkiä. Smith-laiteessa on myös nopea ja helppo tehdä kyseisiä liikkeitä, mutta vapaalla tangolla asiat voivat mennä hieman vaikeaksi. Kaikki riippuu tietenkin siitä, että onko kuntosalilla vino- tai alavinopenkkiä mitkä ovat suunniteltu kyseisten liikkeiden tekemiseen. Yleisesti nämä kyseiset vino- ja alavinopenkit ovat hieman harvinaisempia kuntosaleilla joten tällöin liike pitää suorittaa räkissä.

Jos kuntosalilla on huonosti sopiva räkki niin tällöin liikkeen tekeminen saattaa jäädä vähemälle kuten minulla hieman kävi ainakin vinopenkin tekemisen kanssa vapaalla tangolla. Kun kuntosalin räkki on heikko tai ei oikein sovellu kyseille liikkeelle niin tällöin sitä ei tule myöskään tehtyä. Viimeaikoina itselleäni on tullut tähän parannus ja olen saanut paremmat puitteet tehdä vino- tai alavinopenkkiä minkä vuoksi olenkin "aktivoitunut" tekemään näitä liikkeitä.

Alavinopenkki käsipainoilla vs vapaalla tangolla vs smith:ssä

Alavinopenkin tekeminen käsipainoilla, vapaalla tangolla tai smith-laitteessa ei eroa siinä mielessä, että liikkeen tekemiseen tarvitaan stepperi minkä päälle laitetaan penkki tai vinopenkki siten, että etupää on stepperin päällä ja alapää on maasssa. Ensimmäinen asia mikä alkaa erottamaan tyylejä toisistaan on se, että käsipainoilla ei tarvitse katsoa tangon ja lukituksien kohtia vaan liikettä voi alkaa heti tekemään.

Vapaalla tangolla tai smith-laitteessa tehtynä penkki ja koko viritelmä pitää asettaa oikeaan kohtaan jotta tanko nousee ja laskee oikeassa kulmassa oikeaan kohtaan eikä mitkään lukitukset ota kiinni. Smith-laitteessa kohta on helppo löytää sillä tanko kulkee tietyssä kulmassa niin löytämällä vain oikean ala-asennon niin kaikki on valmiina.

Vapaalla tangolla kaikki asiat ovat hieman eri siinä mielessä, että ensinnäkin pitää löytää hyvä korkeus josta ottaa tanko ja myöskin tangon alle on myöskin päästävä sekä tämän jälkeen pitää katsoa penkin asento siten, että tankoa ei nosta suoraan lukituksiin.

Easy 100kg x20 sets #declinebench #bench #chestday #chestworkout #gym #gymlife

Henkilön Tuomas Välimaa (@tvalimaa) jakama julkaisu

Mielestäni käsipainoilla sekä smith:ssä tehtynä alavinopenkkin on turvallisin ja helpoin tehdä kahdesta eri syystä. Käsipainoilla ja smith:ssä on helpoin olla varmistaja sekä molemmissa on helpoin lopettaa liike itse. Käsipainot on suhteellisen helppo tiputtaa ja smithin tangon saa laitettua lukkoon. Kannattaa kuitenkin muistaa käsipainoilla tehtäessä se, että miten tiputut käsipainot sillä tuosta vain tiputtaminen rikkoo helposti kiertäjän tai jonkin muun paikan.

Vapaalla tangolla tehtynä varmistus on hankalin toteuttaa varsinkaan jos ei ole käytössä oikeaa alavinopenkkiä sillä räkissä tehtynä varmistajan asento nostamista varten ei ole ideaalinen. Yksin tehtynä alavinopenkissä on kaikki samat riskit kuin normaalissa penkissä mutta hieman suuremmalla riskillä jo asento tekee kaikesta vaikeampaa.

Se millä tavalla kannattaa tehdä niin on minusta ihan sama. Kaikki riippuu siitä teetkö liikettä yksin vai onko sinulla käytössä varmistaja / auttaja joka osaa asiansa. Suurin vaikuttava tekijä on kuitenkin kuntosalin puitteet eli onko sinulla hyvää mahdollisuutta tehdä kyseistä liikettä. Itse suosittelen ainakin kokeilemaan alavinopenkkiä sillä se on ihan eri liike kuin normaali penkki tain vinopenkki ja ottaa täten myöskin ihan eri kohtaan rintaa. Kannattaa kuitenkin muistaa, että liike nostetaan eri kulmaan kuin penkki tai vinopenkki.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.