Tupla tuplajalkatreeni eli neljä jalkatreeniä kahteen päivään

19.12.2016 - 16:25

Viime viikon alkuviikon päähän pisto oli sellainen, että treenaan perjantaina sekä lauantaina jalkatreenin tuplana. Kun kerran oli tuplatreeniviikko menossa enkä ollut aikaisemmin treenannut ikinä tuplajalkatreeniä peräkkäisinä päivinä niin ajattelin tuota asiaa nyt kokeilla. Kun tässä melkein kaikkea tai ei nyt ihan kaikkea mutta useita erilaisia asioita olen jo muutenkin testannut niin miksi en nyt tekisi tuplajalkatreeniä peräkkäisinä päivinä?

Peltzi: ja mikähän idea kahdessa tuplajalkapäivässä on putkeen?
Tvalimaa: kunhan kokeilen. Ei mitään ihmeellistä ideaa tai syytä. lähinnä päähän pisto

Kaikki sanoi minulle ennen ensimmäistäkään kyseistä treeniä, että tuossa ei ole mitään järkeä eikä siinä nyt kyllä ollutkaan. En nähnyt itsekkään tuossa mitään ihmeellistä järkeä, mutta itselleni motivaationa toimi enemmänkin vain halu kokeilla. Itse en nähnyt asiaa ihan tyhmänä tai sellaisena mistä ei olisi niinkään järkeä vaan oppiakseni erilaisia asioita kuten jaksamista sekä palautumista.

Minulla oli tälle kahden päivän ja neljän jalkatreenin rupeamalle vain yksi suunnitelma mikä oli se, että missään treenissä ei niinkään säästelty vaan kaikki treenit vedettiin täysillä. Täysillä vetämisen kanssa ei tässä tapauksessa eikä missään muussakaan tapauksessa viitata painoihin kuten monet asian luulevat. Kovaa tai täysillä treenaaminen kun ei tarkoita suurilla / maksimipainoilla treenaamista sillä näille treeneillä on ihan omat terminsä. Maksimipainoilla, suurilla painoilla, runttaamistreeni tai ihan sama millä nimellä tuota nyt kutsuu on tosiaan isoilla tai maksimi painoilla treenaamista eikä täysillä treenaamista vaikkakin tuo viittaa myös siihenkin.

Se täytyy sanoa, että en olisi kyllä kestänyt neljää treeniä ihan maksimipainoilla treenatessa joten siltä osin "säästelin". Toisaalta saan tehtyä takareisiä omasta mielestäni paremmin pienemmillä painoilla kuin suuremmilla sillä pystyn keskittymään takareisiin paremmin pienemmillä painoilla. Vaikka jalkojen asento olisikin siten kuin takareisille liike olisi suunniteltu niin tämän lisäksi toistot pitää vielä työntää takareisiä käyttäen eikä vain työntää jaloilla. Asia mitä perusjamppa ei varmaankaan tajua jalkatreeniä tehdessä. On meinaan ihan eri asia tehdä esim takareisilaitetta vain runttaamalla kuin oikeasti takareisiä käyttäen. Itse olen aikoinaan aina takonut takareisilaitteisiin mahdollisimman paljon painoja joilla olen yrittänyt saada hyviä toistoja, mutta nykyisin otan enemmän tekniikalla kyseisiä liikkeitä. Myöskin teen isommilla painoilla samoja liikkeitä sillä molemmat tyylit ovat sellaisia joita pitää harjoittaa.

Suunnitelmana oli myöskin, että jos teen samoja liikkeitä treeneissä niin se ei haittaa. En lähtenyt sille linjalle siis, että suunnittelisin tekeväni ihan eri liikkeitä eri päivien treeneissä. Kuitenkaan en hirveästi tehnyt samoja liikkeitä ainakaan ihan samoilla variaatiolla vaan lähdin hieman vaihtamaan variaatiota. Kuitenkin tein jotain liikkeitä molemmissa treeneissä kuten etureisilaitetta sekä jalkaprässiä missä vaihtelin kyllä tekotapaa pitkistä sarjoista aina maksimi painoihin.

Täytyy kyllä ihmetellä, että en niinkään väsynyt missään vaiheessa tai sitten vain palauduin nopeasti sillä missään treenissä en huomannut väsymystä. Lauantai-illan treeni todistaa tämän asian hyvin sillä kyseessä oli tämän setin viimeinen treeni eli neljäs jalkatreeni kahteen päivään jolloin tein vielä kovia kyykkyjä sekä jalkaprässiä. Kyykky tulin tehneeksi yleisesti 130kg painoilla kokeillen myöskin yhtä sarjaa 160kg painoilla minkä lisäksi nostin painot jalkaprässissä 400kg jolla tein kymmenen - viidentoista toiston sarjoja.

Jokaisessa treenissä tein yhden liikkeen pohkeille eli yhteensä tein neljä eri liikettä pohkeille. Näissä liikkeissä käytin eri pituisia sarjoja sekä painoja. Tein liikkeitä niin jalkaprässissä, smith-laitteessa kuin ihan pohjekoneilla. Näissä ei ollut mitään logiikkaa vaan tein vähän mitä päähän tuli mieleen kuitenkin jotenkin tiedostaen sen asian, että tein eri liikkeet eri treeneissä.

Olihan tämä nyt ihan hyvä kokeilu ja omasta mielestäni mukava tehdä kaksi tuplajalkatreeniä kahden päivän sisällä, mutta samalla tämä oli ainutkertainen. Tämä näytti itselleni sen asian, että en tule näin tekemään mutta en sano etten tulisi koskaan tekemään sillä niin ei kannata ikinä sanoa. Nämä kaksi päivää vain osoitti sen, että tuon pystyy tekemään ja mahdollisesti jopa kasvattamaan treeneistä raskaampia tai ajallisesti pidempiä. Siinä ei ole kyllä mitään järkeä enkä näin ole tekemässä. Vastaavasti mitä tämä opetti oli se, että jaksoin treenata nämä treenit hyvin, palautuminen treeneistä oli hyvä sekä myöskin treeneihin latautuminen toimi. Näin ollen kaikki perus asiat ovat hyvässä mallissa sillä juurikin tämänkaltainen "ylivedetty" treeni kertoo viimeistään onko perus asiat kunnossa.

Se täytyy sanoa ja mainita, että aloitin kaikki treenit varoen ja hyvin lämmitellen. En hötkyillyt liikkeisiin heti suuria painoja vaan katsoin rauhassa treenin kunnon siis jalkojen kunnon. Menin ihan sen mukaan miten jalat pysyivät mukana eli suoraan sanoen jalkojen ehdoilla menin ihan ensimmäisestä treenistä aina viimeiseen. Niin latautumisen kuin palautumisen kanssa. En suosittele testaamaan tätä treeniä oikeastaan kenellekkään lähinnä sen takia, ettei tuossa ole käytännössä mitään järkeä. Ellei treeneihin latautuminen ja treeneistä palautuminen ole hallinnassa niin ei kannata edes miettiä. Tämän lisäksi jalkatreenit pitää vielä osata treeenata eikä tästä ole pidemmän päälle niinkään hyötyä. Ainoa hyöty on treenata jalkoja paljon sillä toisaalta onko mitään järkeä tehdä pitkää jalkatreeniä ajallisesti kun loppuvaiheessa on kuitenkin niin väsynyt? Tällä tyylillä nyt ainakin treenien väliin tuli taukoja sekä treeniaika oli pidempi.

Perjantaiaamuna etureisitreeni

  • Boxi kyykky
  • Jalkaprässi etureisille
  • Etureidet

Perjantai-iltana takareisitreeni

  • Suorin jaloin maastaveto käsipainoilla
  • Sumokyykky smith
  • Jalkaprässi takareisille

Lauantaiaamuna takareisitreeni

  • Takareidet maaten
  • Takareidet istuen
  • Jalkaprässi takareisille

Lauantai-iltana etureisitreeni

  • Kyykky
  • Jalkaprässi
  • Pohkeet seisten smith
  • Etureidet

Kävin tekemässä ensimmäisen treenin PTVGYM Pitäjämäki 2.0:ssa ja täytyy sanoa että Pitäjänmäen PTVGYM:stä on tulossa hyvä kuntosali. Juurikin tulossa sillä kaikki uudet laitteet eivät ole vielä tulleet ja ne uudet laitteet jotka ovat Pitäjänmäen PTVGYM:lle tullut niin lupaa hyvää. Oikeastaan vielä kun katsoo listaa tulevista laitteista Pitäjänmäen PTVGYM:lle niin se on jopa mielestäni parempi kuin ne laitteet mitkä sinne ovat jo tulleet. Uusien laitteiden ansiosta treeneistä saa tehtyä monipuolisempia sillä ennen laajennusta ja uusia laitteita laite tarjonta on ollut aika suppea.

Olen viime vuosien aikana muutamia kertoja kokeillut trap bar tankoa mutta en ollut oikein koskaan tehnyt sillä kunnolla varsinaista treeniä. Tuolloin kyllä huomasin että liike ottaa todella paljon etureisiin mutta en oikein rekisteröinyt sitä itselleni kun olen ollut normaalin maastavedon puoleen. Se voi olla myös että kaikilla saleilla joilla olen treenannut vuosien saatossa aktiivisesti niin ei ole ollut käytössä trap bar tankoa. Myöskin muutamalla kuntosalilla oli sellainen "puolikas" trap bar tanko eli kun normaalisti trap bar tanko muodostaa sellaisen ympärän muotoisen kehyksen niin "puoli" trap bar tanko on sitten puolikas kehykseltään.

Lauantaina aloin suunnittelemaan käyntiä Tampereen Loaded:lla kun minulla on vielä 10-kerran kortista kertoja jäljellä ja en nyt tiedä kauanko olen vielä täällä päin ennen kuin kortti menee vanhaksi. Oikeastaan suunnittelin tällä viikolla käyväni kaksi kertaa Tampereen Loaded:lla treenaamassa kun tiistaina kävin tekemässä maastaveto treenin. Tuon treenin jälkeen ajattelin että voisin vielä käydä tällä viikolla toistamiseen tekemässä jonkun toisen treenin ja mieluiten arkena. Yksi vaihtoehto oli torstai jolloin vuorossa oli penkki treeni mutta tuolloin en mennyt ja perjantaina oli taas kerran vuorossa maastaveto treeni niin en halunnut nyt toista maastaveto & selkätreeniä tehdä toistamiseen samalla viikolla Tampereen Loaded:lla.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.