Kuminauhoilla kyykkyä suuremmilla painoilla

03.02.2018 - 21:07

Olen nyt viime aikoina alkanut käyttämään jonkin verran kuminauhoja kyykkyä tehdessä. Lähinnä suuremmilla painoilla muutamia sarjoja per treeni. En ole käyttänyt kuminauhoja fitness tyyliin polvien yläpuolella reisien välissä vaan kiinnittänyt kaksi kuminauhaa yhäältä päin tankoon jolloin olen saanut saman asian tehtyä kuin Slingshotilla penkin puolelta. Lähinnä olen kokeillut tätä tyyliä sen takia, että saisin apua alhaalta lähtöön. Tämä onkin toiminut todella hyvin sillä kun asettaa oikean vahvuiset kuminauhan oikealle korkeudelle niin ne auttavat todella paljon. Ei siis mitään ihmeellistä vaan toiminut samalla tavalla kuin Slingshot eli auttanut saamaan muutaman toiston enemmän.

Tämä kuminauha viritelmä on auttanut henkisesti ja samalla teknisesti sillä paketti pysyy paremmin kasassa. Kuminauhalla saa sen tarvittavan avun juuri siellä alhaalla josta on lähtemässä nostamaan tankoa. Kuminauhan suurin apu ja hyöty onkin silloin kun kuminauhat ovat kiristyneenä ja mitä vähemmän kuminauha on venynyt niin sitä vähemmän apua se antaa. Näin toimii myöskin Slingshot eli alhaalla slingshot auttaa eniten ja mitä ylemmäksi tanko menee niin sitä vähemmän siitä on apua.

Itse olen nähnyt kuminauhoja käytettävän juurikin isommilla painoilla ja näen myös itse hyödyn olevan suuremmilla painoilla kun taas pidempien sarjojen hakemiseen. Pidempien sarjojen hakemiseen kuminauhat ovat siinä mielessä huono asia, että ensimmäiset toistot ovat liian helppoja ja käytännössä niihin ei edes tarvi apuvälineitä. Hieman sama asia kuin Slingshotin kanssa penkissä että nämä tämänkaltaiset apuvälineet ovat enemmänkin ominen raskaiden painojen nostamiseen tai suhteellisen suurilla painoilla enemmän toistoja hakemiseen.

Jos on käyttämässä kuminauhoja niin tällöin pitää kyllä tietää mitä on tekemässä. Ensinnäkin kuminauhat pitää mennä samassa suunnassa ylöspäin kuin itse toisto. Jos kuminauhat ovat väärässä kulmassa suhteessa itse noston kanssa niin tällöin tekniikka voi hajota pahasti ja toisto voi lähteä kaartumaan eteenpäin tai taaksepäin. Toinen tärkeä asia on laittaa kuminauhat oikealle korkeudelle suhteessa kyykyn lähtöasentoon ja loppuasentoon sillä liian löysä kuminauha alhaalla ei auta yhtään mitään ja liian tiukka kuminauha voi nostaa tangon oikeasta asennosta pois.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.