Jalkatreeni ja selkätreeni suuremmilla painoilla ja todella perustekemisellä

05.05.2017 - 11:51

Tiistaina enemmänkin höpöhöpö käsitreeni vaikka koko treeni tuli tehtyä supersarjoja käyttäen mutta tämän jälkeen keskiviikkona jalkatreeni ja torstaina selkätreeni tuli vedettyä kunnon painoilla. Tiistaina tuli tehtyä kaikki liikkeet supersarjana siten, että tein saman lihasryhmän liikkeet supersarjana enkä tehnyt niitä tällä kertaa ristiin. Näin ollen tein siis hauis + hauis ja ojentaja + ojentaja enkä hauis + ojentaja tai ojentaja + hauis. Ristiin tekeminen olisi sinällään parempi ratkaisu mutta ei saman lihaksen tekeminenkään hirveästi haittaa sillä sarjoista saa ainakin pidempiä. Oikeastaan tiistain käsitreeni meni hieman maanantain rintatreenin lailla kun en silloinkaan tehnyt suurilla painoilla vaan enemmänkin pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Tiistaina tein pidemmät sarjat vain kahden liikkeen voimin enkä tehnyt yhdessä liikkeessä kerralla kuin maksimissaan viidentoista toiston sarjoja.

Keskiviikkona todella perusjalkatreeni kyykyllä ja jalkaprässillä

Keskiviikon jalkatreeni oli käytännössä kyykky, jalkaprässi ja tämän jälkeen pohkeet istuen. Tein kyllä vielä pohkeiden jälkeen hieman suorin jaloin maastavetoa käsipainoilla, mutta tämä oli tällä kertaa "vain" enemmänkin viimeistelyä. Käytännössä koko treenin aika meni kyykyn ja jalkaprässin tekemiseen missä tuli tehtyä paljon sarjoja. Tein kyykyssä varmaankin kuusi - seitsemän seitsemän toiston sarjaa 140kg painoilla minkä jälkeen tein jalkaprässissä viisi kymmenen toiston sarjaa 410kg painoilla. Tuo aikalailla kertoo olennaisen ja myöskin sen, että aikaa meni.

Tämä kyseinen jalkatreeni oli pidemmästä aikaa tai ainakin sille tuntui niin todella perustreeni sillä treeni ei sisältänyt mitään "ihmeellistä". Parempi vain näin sillä tekemällä kyykkyä ja jalkaprässiä käytännössä pelkästään jalat kehittävät voimaa minkä pohjalta on sitten parempi tehdä välillä teknisempiä liikkeitä. Pelkillä teknisillä liikkeillä kun saa niin paljon vähemmän kerralla kohdistettua liikettä kun taas kyykyssä ja jalkaprässissä saa kokonaisvaltaisemmin liikkeen kohdistumaan. Tietenkin kyykyn sekä jalkaprässin saa kuitenkin myös kohdistettua joko takareisille tai etureisille, mutta tällä kertaa kohdistin liikkeet enemmän kokonaisvaltaisesti kuin kohdistuksilla.

Noiden kyykkyjen ja jalkaprässien jälkeen tuli vielä tehtyä pohkeita useita sarjoja sekä tämän jälkeen suorinjaloin maastavetoa käsipainoilla vaikka aluksi suunnittelin mennä tekemään takareisi- & etureisilaitteilla jotain. No tämä jätti lauantaille hyvin sauman tehdä sitten enemmän teknisempi jalkatreeni ja mahdollisuuden käyttää vaikka laitteita enemmän. Myöskin olen miettinyt supersarjojen tekemistä.

Maastavedossa 220kg x3 ja x2 kun viime viikolla meni 4x1

Viime viikolla tein maastavedossa 220kg painoilla neljä ykköstä. Yritin kyllä vielä viidettä mutta tätä en jaksanut nostaa. En ole ihan varma miksi tein vain ykkösiä enkä edes koittanut kakkosta mutta tuolloin maastaveto tuntui olevan hieman raskasta. Tällä kertaa kuitenkin lähdin alusta asti yrittämään saada enemmän toistoja minkä johdosta sain aluksi kolme toistoa minkä jälkeen vielä kaksi. Tuon jälkeen laskin painot sitten "takaisin" 180kg jolla tein pari viiden toiston sarjaa.

Taisin tehdä yhteensä seitsemän sarjaa maastaveto joista kolme oli lämmittelysarjoja ja neljä työsarjaa. Toistomäärät olivat lämmittelyissä kaksi toistoa ja työsarjoissa kaksi - viisi joten en tehnyt mitenkään pitkiä sarjoja kuten en normaalisti tee. Olen käyttänyt tätä samaa kaavaa jo vuosia. Alkuaikoina tulin tehneeksi seitsemän - kymmenen toiston sarjoja mutta hyvin pian tuon jälkeen aloin tekemään viiden - seitsemän toiston sarjoja. Tuon jälkeen tyyli onkin mennyt sitten näihin kahden toiston - viiden toiston sarjoihin joiden lisäksi välillä tulee tehtyä seitsemän toiston sarjoja. Itse vain ajattelen lyhyempien sarjojen olevan vain parempi tapa tehdä maastavetoa. Kyseessä on kuitenkin massaliike joten omasta mielestäni tätä ei ole järkeä tehdä hirveästi yli seitsemän toiston sarjoja. Soutuja ja taljoja voi tehdä sitten pidempiä sarjoja jos haluaa tehdä pidempiä sarjoja.

Maastavedon jälkeen tuli tehtyä kulmasoutua tangolla sekä ylätaljaa parilla eri tangolla. Näin ollen eipä tämä selkätreenikään ollut mikään kovinkaan ihmeellinen vaan tämäkin tuli tehtyä enemmän painoilla kuin tekniikalla. Tämän johdosta ajattelin käydä varmaankin tekemässä sunnuntaina viikolle toisen selkätreenin missä ajattelin tekeväni enemmän taljoja. Myöskin joko sunnuntain jos menen tai sitten ensi viikolla niin tarkoitus on ottaa jälleen mukaan supersarjoja mitä ei ole tullut tehtyä vähään aikaan.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.