Jalkatreeni ja selkätreeni suuremmilla painoilla ja todella perustekemisellä

05.05.2017 - 11:51

Tiistaina enemmänkin höpöhöpö käsitreeni vaikka koko treeni tuli tehtyä supersarjoja käyttäen mutta tämän jälkeen keskiviikkona jalkatreeni ja torstaina selkätreeni tuli vedettyä kunnon painoilla. Tiistaina tuli tehtyä kaikki liikkeet supersarjana siten, että tein saman lihasryhmän liikkeet supersarjana enkä tehnyt niitä tällä kertaa ristiin. Näin ollen tein siis hauis + hauis ja ojentaja + ojentaja enkä hauis + ojentaja tai ojentaja + hauis. Ristiin tekeminen olisi sinällään parempi ratkaisu mutta ei saman lihaksen tekeminenkään hirveästi haittaa sillä sarjoista saa ainakin pidempiä. Oikeastaan tiistain käsitreeni meni hieman maanantain rintatreenin lailla kun en silloinkaan tehnyt suurilla painoilla vaan enemmänkin pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Tiistaina tein pidemmät sarjat vain kahden liikkeen voimin enkä tehnyt yhdessä liikkeessä kerralla kuin maksimissaan viidentoista toiston sarjoja.

Keskiviikkona todella perusjalkatreeni kyykyllä ja jalkaprässillä

Keskiviikon jalkatreeni oli käytännössä kyykky, jalkaprässi ja tämän jälkeen pohkeet istuen. Tein kyllä vielä pohkeiden jälkeen hieman suorin jaloin maastavetoa käsipainoilla, mutta tämä oli tällä kertaa "vain" enemmänkin viimeistelyä. Käytännössä koko treenin aika meni kyykyn ja jalkaprässin tekemiseen missä tuli tehtyä paljon sarjoja. Tein kyykyssä varmaankin kuusi - seitsemän seitsemän toiston sarjaa 140kg painoilla minkä jälkeen tein jalkaprässissä viisi kymmenen toiston sarjaa 410kg painoilla. Tuo aikalailla kertoo olennaisen ja myöskin sen, että aikaa meni.

Tämä kyseinen jalkatreeni oli pidemmästä aikaa tai ainakin sille tuntui niin todella perustreeni sillä treeni ei sisältänyt mitään "ihmeellistä". Parempi vain näin sillä tekemällä kyykkyä ja jalkaprässiä käytännössä pelkästään jalat kehittävät voimaa minkä pohjalta on sitten parempi tehdä välillä teknisempiä liikkeitä. Pelkillä teknisillä liikkeillä kun saa niin paljon vähemmän kerralla kohdistettua liikettä kun taas kyykyssä ja jalkaprässissä saa kokonaisvaltaisemmin liikkeen kohdistumaan. Tietenkin kyykyn sekä jalkaprässin saa kuitenkin myös kohdistettua joko takareisille tai etureisille, mutta tällä kertaa kohdistin liikkeet enemmän kokonaisvaltaisesti kuin kohdistuksilla.

Noiden kyykkyjen ja jalkaprässien jälkeen tuli vielä tehtyä pohkeita useita sarjoja sekä tämän jälkeen suorinjaloin maastavetoa käsipainoilla vaikka aluksi suunnittelin mennä tekemään takareisi- & etureisilaitteilla jotain. No tämä jätti lauantaille hyvin sauman tehdä sitten enemmän teknisempi jalkatreeni ja mahdollisuuden käyttää vaikka laitteita enemmän. Myöskin olen miettinyt supersarjojen tekemistä.

Maastavedossa 220kg x3 ja x2 kun viime viikolla meni 4x1

Viime viikolla tein maastavedossa 220kg painoilla neljä ykköstä. Yritin kyllä vielä viidettä mutta tätä en jaksanut nostaa. En ole ihan varma miksi tein vain ykkösiä enkä edes koittanut kakkosta mutta tuolloin maastaveto tuntui olevan hieman raskasta. Tällä kertaa kuitenkin lähdin alusta asti yrittämään saada enemmän toistoja minkä johdosta sain aluksi kolme toistoa minkä jälkeen vielä kaksi. Tuon jälkeen laskin painot sitten "takaisin" 180kg jolla tein pari viiden toiston sarjaa.

Taisin tehdä yhteensä seitsemän sarjaa maastaveto joista kolme oli lämmittelysarjoja ja neljä työsarjaa. Toistomäärät olivat lämmittelyissä kaksi toistoa ja työsarjoissa kaksi - viisi joten en tehnyt mitenkään pitkiä sarjoja kuten en normaalisti tee. Olen käyttänyt tätä samaa kaavaa jo vuosia. Alkuaikoina tulin tehneeksi seitsemän - kymmenen toiston sarjoja mutta hyvin pian tuon jälkeen aloin tekemään viiden - seitsemän toiston sarjoja. Tuon jälkeen tyyli onkin mennyt sitten näihin kahden toiston - viiden toiston sarjoihin joiden lisäksi välillä tulee tehtyä seitsemän toiston sarjoja. Itse vain ajattelen lyhyempien sarjojen olevan vain parempi tapa tehdä maastavetoa. Kyseessä on kuitenkin massaliike joten omasta mielestäni tätä ei ole järkeä tehdä hirveästi yli seitsemän toiston sarjoja. Soutuja ja taljoja voi tehdä sitten pidempiä sarjoja jos haluaa tehdä pidempiä sarjoja.

Maastavedon jälkeen tuli tehtyä kulmasoutua tangolla sekä ylätaljaa parilla eri tangolla. Näin ollen eipä tämä selkätreenikään ollut mikään kovinkaan ihmeellinen vaan tämäkin tuli tehtyä enemmän painoilla kuin tekniikalla. Tämän johdosta ajattelin käydä varmaankin tekemässä sunnuntaina viikolle toisen selkätreenin missä ajattelin tekeväni enemmän taljoja. Myöskin joko sunnuntain jos menen tai sitten ensi viikolla niin tarkoitus on ottaa jälleen mukaan supersarjoja mitä ei ole tullut tehtyä vähään aikaan.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.