Aktiivinen lenkkeily vaikuttaa kuntosalitreeniin

16.11.2016 - 12:06

Aktiivisempi lenkki rytmi näkyy kuntosalitreeneissä hieman tehon vajeena. Kaikkiin liikkeisiin ei meinaa saada 100% tehoja ja tämä näkyy varsinkin raskaammissa massaliikkeissä. Ei vielä ensimmäisessä sarjassa eikä pakolla toisessa, mutta kolmannet sarjat ovat olleet paikoitellen vaikeita. Myöskin mitä pidemmälle treenit ovat menneet sitä nopeammin väsymys on alkanut tulemaan esille. Tätä samaa oli havaittavissa viime vuoden lopulla sekä alkuvuodesta jolloin kävin ahkerasti lenkillä sekä kuntosalilla. Kevään mittaan sain väsymystä karsittua pois jättämällä lenkkejä vähemmälle. Nyt vain taas pystyy toteamaan, että olen käynyt lenkillä liian tiheään ja välipäivät / levot ovat jääneet vähemmälle. Ja ainoa syy tälle ahkeralle lenkkeilylle on ollut saada juoksu tavoite täyteen. Yritän kuitenkin saada lepopäiviä etten vedä itseäni puhki jolloin myös tavoitteet eivät täyty. Tavoite on kuitenkin sellainen, että minun ei tarvitse ihan mitään älyttömiä määriä juosta eikä jokapäivä jolloin myös välipäiville jää aikaa.

Kävellessäni tänään kuntosalille mietin aika paljon tulevaa maastavedon tekemistä, koska pohjalla oli kuitenkin lenkkejä joten jaksaminen oli pieni arvoitus. Viimeksi tuli tehtyä pyramiidisarja ja nyt halusin tehdä jotenkin toisin sekä katsoin pyramiidin olleen tänään liian raskas. Tosin olisin voinut tehdä pyramiidisarjan pienemmillä painoilla kuin viimeksi. Päädyin lopulta samaan kuin kaksi viikkoa sitten eli viiden toiston sarjoihin. Kaikki sarjat lämmittelyistä viimeiseen painoon tein viiden toiston sarjoilla. Painot menivät ihan samalla kaavalla kuin pari viikkoa sitten eli 100kg, 130kg ja 160kg. Tuo 160kg on myös sellainen paino mitä enempää en ole nostanut aikoihin enkä jaksa myöskään jaksa tarkistaa koska viimeksi olen tehnyt isommilla painoilla. Voisiko olla, että tein viimeksi kesällä 200kg tai yli? Tässä on nyt vain sellainen tilanne, että jos haluan tehdä maastavetoa lähempänä 200kg painoja niin se tulee olemaan raskasta ja muutamat ensimmäiset kerrat tulevat olemaan vaikeita.

[[{"fid":"315","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"class":"media-element file-default"}}]]

Maastavedon jälkeen tein normi t-kulmasoutua jota olen käytännössä tehnyt yhden käden variaationa. Tässä kohtaan tuli esille paino ongelma kun en meinannut osata arvata millä painoilla jaksaisin tehdä kahdenkymmenen toiston sarjoja. Päädyin valitsemaan 35kg tangon päähän ihan sen takia, koska enempää painoja ei ollut käden ulottuvilla ja katsoin sen riittävän. Painoja ehkä olisi voinut olla 5 - 10kg enemmän tai ehkä jopa 15kg mutta sain 35kg:llakin todella hyvän tuntuman selkään. Muutenkaan painot eivät tuntuneet liian kevyeiltä.

Tämän jälkeen tein pitkästä aikaa supersarjana shotgun-row:n ja yhden käden ylätaljan jota en ole tehnyt sitten kevään. Shotgun-row:ta olen koittanut istuen, mutta yhden käden ylätaljaa en ole tehnyt sitten kevään. Muutenkaan en ole oikein tehnyt yhdenk käden ylätaljaa yksittäisenä liikkeenä vaan olen tehnyt sitä shotgun-row:n kanssa supersarjana. Mielestäni tämä supersarja on hyvä juuri siksi, koska aluksi saan shotgun-row:lla poikittaisen liikkeen jonka jälkeen saan pystysuunta liikkeen. Nämä yhdistävät hyvin toisiaan olemalla erisuuntaisia vetoja. Käytännössä ala- ja ylätalja supersarja on melkein vastaava liikesarja hieman erilaisilla liikkeillä sekä kahden käden liikkeillä.

Selkätreeni

  • Maastaveto 100kg x5, 130kg x5, 3x5 160kg
  • T-kulmasoutu 3x20 35kg
  • Supersarja shotgun-row + yhden käden ylätalja 3x20 11.25kg

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?