Bosch televisiosarjan toinen tuotantokausi seuraa kolmea Michael Connellyn Harry Bosch kirjaa. The Last Coyote kirjaa ei ole suomennettu joten en tiedä mitä siitä on tuotu televisiosarjaan tai miten The Last Coyote kirja eroaa televisiosarjasta. Bosch televisiosarjan toinen tuotantokausi perustuu Yöihmisiä kirjan tapaukseen minkä lisäksi kirja lainaa Luottamuksen hinta kirjasta juonen käänteitä mitkä ovat merkittävässä osassa Bosch televisiosarjan toisella tuotantokaudella. Yöihmisiä on kolmas suomennettu Harry Bosch kirja ja Luottamuksen hinta kolmastoista suomennettu Harry Bosch kirja.
Siinä missä Bosch televisiosarjan ensimmäinen tuotantokausi perustuu enemmän Luukaupunki ja Sokkelokuja kirjoihin niin toinen tuotantokausi eroaa Yöihmisiä ja varsinkin Luottamuksen hinta kirjasta enemmän. Bosch televisiosarjan toinen tuotantokausi alkaa lähes samalla tavalla kuin Yöihmisiä kirja antaen hieman enemmän tietoa mitä kirja ei antanut. Tämän jälkeen televisiosarja alkaa eroamaan kirjasta enemmän varsinkin lisäten Luottamuksen hinta kirjassa tapahtuvista asioista.
Bosch televisiosarjan toinen tuotantokausi on paljon suoraviivaisempi tarjoten pääpiirteittäin Yöihmisiä kirjan tapauksen jättäen kuitenkin pois osan kirjan tärkeistä juonen käänteistä. Tähän kuitenkin myöskin vaikuttaa Bosch televisiosarjan ensimmäisen tuotantokauden eroavaisuudet Luukaupunki ja Sokkelokuja kirjoihin ja siihen mitä Michael Connellyn ensimmäisissä Harry Bosch kirjoissa on tapahtunut. Kun luin Yöihmisiä kirjan niin muistin aika paljon Bosch televisiosarjan toisesta tuotantokaudesta ja huomasin kirjan eroavan televisiosarjasta todella paljon.
Kun lopulta luin kolmannentoista Harry Bosch kirjan Luottamuksen hinta niin huomasin heti pari asiaa. Kirjasta on vain lainattu muutama juonen käänne Bosch televisiosarjan toiseen tuotantokauteen ja henkilöt kirjassa ovat ihan erilaisia kuin Bosch televisiosarjassa. Tämän huomasin jo heti ensimmäisellä tuotantokaudella että Harry Boschin lisäksi lähestulkoon muut henkilöt ovat erilaisia kirjoissa. Televisiosarjasta on myöskin poistettu joitakin tärkeitä henkilöitä kirjoista tai jätetty todella pienelle huomiolle.
Bosch televisiosarjan toisesta tuotantokaudesta tunnistaa Yöihmisiä kirjan tapauksen vaikka siinä on todella paljon juonellisia eroja. Yöihmisiä on myös kirjana paljon synkempi kuin mitä televisiosarja on kuten oli myöskin ensimmäisen tuotantokauden Luukaupunki kirjan tapauksen osalta. Bosch televisiosarjan toiselle tuotantokaudelle on kirjoitettu oikeastaan todella paljon uutta kuten toinen tapaus tai sivujuoni mikä etenee tapauksen ohella. Tämän lisäksi televisiosarjaan on lisätty asioita ja pidempiä juonia mitkä ovat alkaneet ensimmäiseltä tuotantokaudelta ja jatkuvat seuraavalle tuotantokaudelle.
Täytyy sanoa että pidän osasta Bosch televisiosarjan toisen tuotantokauden tapauksen eroavaisuuksista kirjaan verrattuna ja toiset tapahtumat on mielestäni paremmin kirjassa. Pidän myöskin sivujuonista ja käänteistä jotka ovat lisätty Bosch televisiosarjan toiseen tuotantokauteen. Mielestäni toinen tuotantokausi on ensimmäistä parempi ja toinen tuotantokausi saattaa olla paras Bosch televisiosarjan tuotantokausi tai sitten neljännen tuotantokauden jälkeen toiseksi paras.